Ratownictwo medyczne.

Algorytm podziału środków na finansowanie zadań zespołów ratownictwa medycznego pomiędzy poszczególne województwa określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2007 r. Wzór algorytmu stanowi załącznik do rozporządzenia.
Rozporządzenie obowiązuje od 6 września 2007 r.
Dz.U. nr 161, poz. 1143 z dnia 6 września 2007 r.

Ustawa zdrowotna.
Z dniem 29 września oraz 1 października br. wchodzą przepisy znowelizowanej ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiany w ustawie dotyczą m.in.: rozszerzenia katalogu czynności oznaczających wykonywanie zawodu lekarza, obowiązku zaciągania przez NFZ opinii konsultantów krajowych przy podejmowaniu decyzji związanych z kontraktowaniem świadczeń. Ponad 5-letnia przerwa w wykonywaniu zawodu przez lekarza nie będzie powodowała utraty prawa wykonywania zawodu.
Od 1 stycznia 2008 r. zaczną obowiązywać przepisy dotyczące wydawania przez prezesa NFZ zgody na pokrycie kosztów transportu sanitarnego w innym państwie UE lub do miejsca leczenia oraz zamieszkania w kraju.
Dz.U. nr 166, poz. 1172 z dnia 14 września 2007 r.

Leczenie uzdrowiskowe.
Zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 3 września 2007 r., zmieniającego rozporządzenie w sprawie lecznictwa uzdrowiskowego, w przypadku osoby dorosłej częstotliwość korzystania z lecznictwa uzdrowiskowego to nie więcej niż raz na 12 miesięcy. Zmianie uległy terminy pobytu w jednostkach lecznictwa uzdrowiskowego.
Okres pobytu na leczeniu uzdrowiskowym dla dorosłych wynosi dla leczenia:

  • w szpitalu uzdrowiskowym - 21 dni,

  • uzdrowiskowego w formie rehabilitacji uzdrowiskowej w szpitalu uzdrowiskowym - 28 dni,

  • w sanatorium uzdrowiskowym - 21 dni,

  • uzdrowiskowego w formie rehabilitacji uzdrowiskowej w sanatorium uzdrowiskowym - 28 dni,

  • ambulatoryjnego - od 6 do 18 dni zabiegowych.

Powyższe zmiany obowiązują od 3 października 2007 r.
Dz.U. nr 168, poz. 1186 z dnia 18 września 2007 r.

Pielęgniarki i położne.
Od 20 października br. obowiązuje ustawa z dnia 6 lipca 2007 r. o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadzone zmiany dotyczą: kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych, uzyskiwania prawa wykonywania zawodu, uznawania kwalifikacji pielęgniarek i położnych będących obywatelami państwa UE do wykonywania zawodu na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, czasowego wykonywania zawodu na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH