Przepis czy nos właściciela?

Prywatne szpitale zawsze miały pełną swobodę w doborze kadry kierowniczej. Za sprawą ustawy o działalności leczniczej zyskują ją także przekształcone w spółki szpitale samorządowe. Czy nie obniży to poziomu zarządzania i jakości funkcjonowania tych placówek? Czy udziałowcy szpitalnych spółek, uwikłani częstokroć w lokalne układy, poradzą sobie z odpowiedzialnością za politykę zdrowotną?

Multimedia

Władze samorządowe, jako właściciele szpitala, ponoszą odpowiedzialność polityczną.

Jeśli doprowadzą do zamknięcia lecznicy, oburzeni pacjenci mogą w wyborach pokazać im czerwoną kartkę. Jednak przykładów nepotyzmu jest zbyt wiele, by uznać, że polityczny mechanizm skutecznie eliminuje kadrowe patologie. Może zasady doboru kadry kierowniczej w szpitalach powinno regulować prawo?

Przepisy ustawy o działalności leczniczej nie wymagają jednak od członków zarządów spółek posiadania jakichkolwiek profesjonalnych kwalifikacji do zarządzania nimi.

- To błąd, bo podmioty lecznicze są typowymi przedsiębiorstwami, a ich produkty to życie i zdrowie, a nie zwykłe dobra konsumpcyjne - ocenia dr Maciej Dercz, ekspert ds. ochrony zdrowia z Instytutu Spraw Publicznych, w wywiadzie udzielonym Gazecie Prawnej.

Piotr Kulik z Kancelarii Radcy Prawnego Kulik & Partnerzy, przewodniczący Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Bydgoszczy, zwraca naszą uwagę na art. 78 ust. 2 ustawy o działalności leczniczej, który mówi, że akt przekształcenia musi zawierać imiona i nazwiska członków organów spółki pierwszej kadencji.

- Po tym przejściowym okresie udziałowcy, wspólnicy lub akcjonariusze mają wolną rękę w doborze kadry kierowniczej - precyzuje prawnik.

Tak więc tylko w przypadku wspomnianej w ustawie "pierwszej kadencji organów spółki" należy stosować rozporządzenie ministra zdrowia z 6 lutego 2012 r. w sprawie sposobu przeprowadzania konkursu na niektóre stanowiska kierownicze w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą. Potem - hulaj dusza, piekła nie ma.

Rozporządzenie reguluje m.in. sprawę wymogów stawianych przy obsadzie stanowisk: kierownika, zastępcy kierownika (w przypadku gdy kierownik nie jest lekarzem), ordynatora, naczelnej pielęgniarki lub przełożonej pielęgniarek, pielęgniarki oddziałowej.

Mówi np., że kandydat startujący w konkursie musi przedstawić dokumenty potwierdzające dorobek i kwalifikacje zawodowe.

- Rozporządzenie dotyczy wyłącznie podmiotów leczniczych niebędących przedsiębiorcą, czyli SPZOZ-ów i publicznych zakładów opieki zdrowotnej prowadzonych w formie jednostki budżetowej - podkreśla radca prawny Tomasz Pęcherz z Kancelarii Prawnej Piotrowska i Wspólnicy.

Przy okazji wyjaśnia, że wszystkie podmioty lecznicze dzielą się na dwie grupy: przedsiębiorców i podmioty lecznicze niebędące przedsiębiorcami.

Te, które są przedsiębiorcami, nie muszą stosować się do rozporządzenia.

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH