Przemysł odwiedza lekarza

Pojęcie compliance coraz częściej stosuje się nie tylko wobec komunikacji pacjenta z lekarzem, ale także w odniesieniu do budowania właściwych relacji pomiędzy przedstawicielami dostawców wyrobów medycznych, przemysłu farmaceutycznego a środowiskiem lekarskim.

Odmarca 2011 roku Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych Polmed realizuje projekt MedKompas Poland.

Dotychczasowy bilans tego projektu to 26 warsztatów na terenie całej Polski oraz ponad 1 tys. przeszkolonych osób. Głównym celem przedsięwzięcia jest promowanie zasad etycznej współpracy pomiędzy przedstawicielami rynku wyrobów medycznych a pracownikami ochrony zdrowia.

Sieć ekspertów

- Kluczowym celem projektu Med- Kompas Poland jest stworzenie ogólnopolskiej sieci ekspertów odpowiedzialnych za politykę compliance.

Podczas warsztatów uczestnicy nabywają praktyczną wiedzę z zakresu prowadzenia etycznych relacji, która jest następnie przez nich wprowadzana w ich miejscach pracy - tłumaczy Anna Janczewska-Radwan, prezes Izby Polmed.

Jak informuje Elżbieta Karczmarska, menedżer projektu MedKompas, uzyskał on poparcie wielu dyrektorów szpitali wojewódzkich i specjalistycznych, stowarzyszeń działających na rzecz podnoszenia standardów w ochronie zdrowia, uniwersytetów medycznych, jak również Okręgowych Izb Lekarskich. Osoby biorące udział w warsztatach otrzymują 4 punkty edukacyjne.

Elżbieta Karczmarska podkreśla, że na etapie planowania zakładano, że w ciągu czterech lat w warsztatach weźmie udział 1,2 tys. kursantów.

Tymczasem od marca ubiegłego roku już uczestniczyło w tych zajęciach ponad 1 tys. osób.

- Właściwie już teraz możemy powiedzieć, że zrealizowaliśmy w dużej mierze założenia projektu - stwierdza menedżer projektu MedKompas.

Dodaje, że Polmed zamierza nadal współpracować z Naczelną Radą Lekarską oraz ze stowarzyszeniami zrzeszającymi dyrektorów szpitali i menedżerów ochrony zdrowia.

- Projekt MedKompas będzie realizowany do września 2014 r. Mamy nadzieję, że kolejna edycja warsztatów, która ruszyła po przerwie wakacyjnej, będzie równie udana - mówi Witold Włodarczyk, dyrektor generalny Izby Polmed. Na realizację projektu MedKompas Poland Izba otrzyma fundusze z globalnego programu Siemens Integrity Initiative. Stanowi on część umowy podpisanej przez Bank Światowy z firmą Siemens AG.

Początek procesu

O finansowanie zgłoszonych projektów w pierwszym etapie programu aplikowało 300 organizacji non profit z 66 państw świata. Ostatecznie środki otrzymało około 30 organizacji z 20 państw.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH