Przemysł medyczny - dokąd zmierza?

Z jednej strony w Europie Środkowo-Wschodniej jesteśmy potęgą, która dysponuje olbrzymim kapitałem kadr w postaci 40 tys. naukowców w badaniach biomedycznych, z drugiej strony następuje odpływ najlepszych uczonych za granicę. Wiedza o przemyśle medycznym w resortach jest wątła, a krajowi producenci często wolą sprzedawać za granicą niż w Polsce. Jest zatem dobrze, czy źle?

Z analizy przedstawionej przez DNB Bank Polska i Deloitte w roku 2015 wynika, że sektor wyrobów farmaceutycznych i sprzętu medycznego wytwarza 2,7% polskiego PKB. 1,1% generuje bezpośrednio, a kolejne 1,6% poprzez efekty zaopatrzeniowe i dochodowe.

O meandrach przemysłu medycznego w Polsce eksperci dyskutowali podczas jednej z sesji Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC, Health Challenges Congress) w Katowicach.

Nie wykorzystujemy potencjału

Pozycję przemysłu medycznego w Polsce i w regionie przedstawił Maciej Bogucki, ekspert Zespołu ds. Konkurencyjności Branży Farmaceutycznej przy Ministerstwie Rozwoju. Stwierdził m.in., że choć w regionie jesteśmy na podium - tuż za Węgrami - to mamy jeszcze duży potencjał do rozwoju.

- Najwięk sz ym grac zem w Europie jes t Szwajcaria, k tóra produkuje ok. 15 razy więcej od Polski. Ten mał y kraj wykonał bardzo dobrą robotę, inwes tując w badani a i rozwój , a le również zrozumiał s t rategic zne znac zenie branż y - mówił Maciej Boguck i . - Również "ukochane" o s t atnio Węgr y, choć są od nas mniejsze, produkują więcej - dodał.

Ekspert podkreślił, że w Polsce powinniśmy starać się produkować przynajmniej te kluczowe produkty, które mogłyby stworzyć fundament bezpieczeństwa lekowego kraju. Zwrócił również uwagę na brak świadomości strategicznego znaczenia branży medycznej w resorcie rozwoju.

- Branża medyczna, a ściślej farmaceutyczna, w polskiej administracji wciąż postrzegana jest jako element sektora chemicznego. Myślę, że najwyższy czas to zmienić. Niestety wiedza w resorcie rozwoju o branży jest niewielka. Oczywiście nasz zespół przez półtora roku starał się to zmienić i czyni to także dzisiaj - tłumaczył Maciej Bogucki.

Obecnie wielkość sprzedaży krajowego przemysłu farmaceutycznego szacuje się na 14,9 mld zł, przy czym dominującą pozycją jest produkcja leków i pozostałych wy robów farmaceutycznych (14,3 mld zł). Ponad 70% produkcji farmaceutycznej znajduje odbiorców na rynku unijnym, w tym głównie hiszpańskim, niemieckim i francuskim. Część ekspor tu kierowana jest na Wschód, w tym do Rosji (9%) i na Ukrainę (2%).

Perpetuum mobile w farmacji?

Głównie o relacjach branży farmaceutycznej z "regulatorami" w Polsce oraz o sensie dbałości o tę część rynku mówił Sebastian Szymanek, dyrektor generalny spółki Polpharma - największego polskiego producenta leków.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH