Przełomowy rok dla wielu projektów

Prognozy branży farmaceutycznej w zakresie polityki lekowej na przyszły rok są dość optymistyczne. Wszyscy stawiają na dialog z Ministerstwem Zdrowia i mają nadzieję na kontynuację oraz finalizację zmian zapoczątkowanych w 2016 roku.

BOGNA CICHOWSKA-DUMA,

dyrektor generalna Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA

Liczymy na utrzymanie dialogu wokół nowych propozycji legislacyjnych

W 2017 roku innowac y j na branża farmaceutyczna oczekuje przede wszystkim systemowych zmian, zwiększających dostęp pacjentów do innowacyjnych terapi i . Z naszego punktu widzenia potrzebne są kompleksowe i wyważone zmiany w ustawie o refundacji leków, uwzględniające również n iezbędne korekty w procedurach refundacyjnych.

Mamy zapowiedź m.in. specjalnego budżetu na innowacje, projektu Refundacyjnego Trybu Rozwojowego, wprowadzone mają być procedury w zakresie compassionate use (możliwość zastosowania, w określonych warunkach, leków niezarejestrowanych - przyp. red.). Oczekujemy, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt dokumentu dotyczącego polityki lekowej państwa. Mamy zatem nadzieję, że zapowiadane zmiany będą korzystne dla pacjentów, a branży zapewnią stabilne, przewidywalne otoczenie prawne w dłuższej perspektywie czasowej.

Jeśli spojrzymy na mijający rok, to musimy przyznać, że przyniósł sporo zmian w obszarze refundacji. Analiza obwieszczeń refundacyjnych pokazuje, że rosną wydatki na innowacyjne molekuły - od stycznia do listopada 2016 r. w refundacji pojawiło się ponad 20 nowych cząsteczek lub kombinacji cząsteczek, co należy uznać za krok w dobrym kierunku.

Trzeba stanowczo podkreślić, że choć w ciągu ostatniego roku sytuacja uległa pewnej poprawie, to jednak wciąż dostęp do innowacyjnych terapii w Polsce należy do najniższych w Europie. Polska wypada niekorzystnie nie tylko w zestawieniu z Francją, Niemcami czy Holandią, ale również z naszymi południowymi sąsiadami - Słowacją i Czechami.

Miejmy nadzieję, że na poprawę tego stanu rzeczy wpłynie wspomniane już opracowanie dokumentu dotyczącego polityki lekowej państwa, która w większym stopniu uwzględniałaby rolę innowacji w ochronie zdrowia, ale także jej wpływ na inne aspekty funkcjonowania państwa. Innowacyjne terapie mają przecież wpływ nie tylko na efektywność leczenia, ale także na szybszy powrót pacjentów do aktywności zawodowej, co oznacza mniejsze obciążenia dla ZUS-u i wyższe wpływy podatkowe. Tego dokumentu wciąż bardzo w Polsce brakuje.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH