Przełom wymaga szkolenia

Pacjenci nie chcą być eliminowani na długo z życia zawodowego, a te oczekiwania pomaga im spełniać m.in. chirurgia małoinwazyjna

Małoinwazyjne zabiegi lapa-roskopowe i endoskopowe powoli stają się standardem w polskich szpitalach, choć wciąż problemem jest dostęp do środków na lepszą aparaturę. Dyrektorzy szpitali często nie rozumieją, ile oszczędzają dzięki inwestowaniu w ten segment - twierdzą chirurdzy.

Takich kłopotów nie miał trzy lata temu prof. Jerzy Rudnicki, kierownik Kliniki Chirurgii Małoinwazyjnej i Prokto-logicznej Centrum Klinicznego Akademii Medycznej we Wrocławiu, prorektor ds. klinicznych tej uczelni.

Władze Akademii postanowiły wyodrębnić jednostkę zajmującą się chirurgią małoinwazyjną z powodu dynamicznego rozwoju nowych technik oraz dużego zainteresowania pacjentów. Nowa klinika zaczęła działać w sierpniu 2007 roku i konkurować z prywatnymi szpitalami oraz gabinetami, do tej pory monopolizującymi tego typu zabiegi.

- Wyposażyliśmy wtedy klinikę w sprzęt laparoskopowy (dwa zestawy) i endoskopowy najnowszej generacji. Mamy obecnie jedną z najnowocześniejszych pracowni endoskopowych w Polsce. W całym Centrum Klinicznym Akademii Medycznej jest 20 sal operacyjnych, z tego sama nasza klinika ma dwie sale endoskopowe - mówi prof. Jerzy Rudnicki.

Długa lista zabiegów

Szef wrocławskiej kliniki podkreśla znaczenie przełomu, jaki się ostatnio dokonał w chirurgii małoinwazyjnej. - Jeszcze kilka lat temu możliwe było jedynie leczenie laparoskopowo kamicy woreczka żółciowego. Obecnie stosowanie chirurgii małoinwazyjnej jest ogromnie rozpowszechnione. To olbrzymia zmiana, jeśli chodzi o jakość leczenia w chirurgii.

W największym skrócie, zabiegi małoinwazyjne polegają na wykorzystaniu kamery i zestawu narzędzi do wykonywania zabiegów operacyjnych bez konieczności rozległego nacinania powłok ciała, z możliwością przekazania obrazu z operowanego pola na monitor. Wrocławska klinika nastawiona jest ewidentnie na zabiegi małoinwazyjne.

Jakie zabiegi przeprowadza się tam laparoskopowo? - Usunięcie śledziony, szycie perforacji żołądka i dwunastnicy, usunięcie kamicy pęcherzyka żółciowe-go, przepukliny rozworu przełykowego, wyrostka robaczkowego, laparoskopie zwiadowcze, przepukliny pachwinowe, a także trudniejsze operacje laparoskopowe: usunięcie guzów nadnercza i jelita grubego - wylicza prof. Jerzy Rudnicki. Z kolei pracownia endoskopowa w klinice wykonuje badania diagnostyczne i zabiegi endoskopowe w zakresie górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego oraz dróg żółciowych i trzustki. Wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt umożliwiający również dostęp endoskopowy do jelita cienkiego - enteroskop jednobalonowy - oraz dróg żółciowych - cholangioskop Spy-Glass.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH