7 stycznia 2014 r. Pomorski Urząd Marszałkowski przedstawił plan naprawczy dla Szpitala Specjalistycznego Sp. z.o.o. w Kościerzynie. Zakłada m.in. redukcję zatrudnienia o 20%, podział zadań pomiędzy placówkami na szpital ostry, zabiegowy i zachowawczy - w Kościerzynie i szpital przewlekły - w Dzierżążnie.

Przewidywana jest także renegocjacja umów w zakresie żywienia pacjentów, utrzymania czystości, outsourcing usług pralniczych, dozoru i ochrony mienia.

Związkowcy wszystkich sześciu związków zawodowych, które działają na terenie szpitala, twierdzą jednak, że to, co im przedstawiono, to tylko wycinek informacji i chcą znać konkretne liczby. Są przeciwni tak dużym zwolnieniom.

Bez planu naprawczego tylko długi

Jolanta Sobierańska-Grenda, dyrektor departamentu zdrowia Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, zapewnia, że program naprawczy przygotowany przez firmę consultingową ZUK Know How Sp. z.o.o. wychodzi naprzeciw oczekiwaniom samorządu.

- Przekształcając szpital w Kościerzynie w spółkę, od początku podkreślaliśmy, że zmiana formy organizacyjnej to dopiero pierwszy krok ku przemianom. Mamy świadomość, że szpital musi przejść restrukturyzację, aby zaczął się bilansować - stwierdza dyrektor Sobierańska-Grenda.

Dodaje: - Żeby to osiągnąć, staramy się również o środki z Agencji Rozwoju Przemysłu. Aby jednak uzyskać od ARP kredyt, konieczne jest przedstawienie planu naprawczego i wykazanie, że został on wdrożony i przynosi pożądane efekty.

Jak wynika z przedstawionego audytu, w przypadku braku jakichkolwiek działań szpital do 2020 roku może wygenerować zadłużenie rzędu 131,4 mln zł. W tym 103,6 mln zł zobowiązań wymagalnych.

- W tej sytuacji na pewno zmuszeni jesteśmy spółkę zrestrukturyzować do końca 2015 roku. Mamy jednak świadomość, że największy ciężar restrukturyzacji będzie przypadał na 2014 rok. To jest priorytet. Musi dojść do skutku ze względu na to, że spółka nie może wygenerować straty - tłumaczy Jolanta Sobierańska-Grenda.

Podkreśla także, że przedstawiony program zawiera zarówno działania naprawcze, które pomogą placówce wyjść na zero, a nawet osiągnąć wynik dodatni, jak też wskazuje na obszary, które zagwarantują lecznicy rozwój.

Firma doradcza proponuje rozwój oferty w zakresie kardiologii i procedur angiologicznych, odzyskanie kontraktu na Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, na poradnię neurologiczną i reumatologiczną, uruchomienie dziennego oddziału psychiatrycznego, oddziału gastroenterologicznego, geriatrycznego, utworzenie hospicjum domowego oraz uruchomienie Domu Seniora w Dzierżążnie - wylicza dyrektor.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH