Do września 2009 r. pięć marszałkowskich szpitali w woj. lubuskim miało gotowe programy reorganizacji i wydawało się, że sprawy są na dobrej drodze...

Samorząd województwa lubuskiego nie ma wątpliwości: przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego jest krokiem we właściwym kierunku. Między innymi dlatego, że spółki nigdy nie zadłużą się tak, jak miało to miejsce w przypadku SPZOZ-ów.

- O przystąpieniu do przekształceń wszystkich lubuskich szpitali marszałkowskich zarząd województwa postanowił już w kwietniu 2009 roku. Zgodni w tej sprawie byli również radni - przypomina Elżbieta Polak, wicemarszałek województwa lubuskiego.

- Do września 2009 r. pięć placówek miało gotowe programy reorganizacji i wydawało się, że sprawy są na dobrej drodze. W tym samym czasie zmieniła się jednak Ustawa o finansach publicznych, co skutkowało wyprowadzeniem z budżetów samorządowych środków unijnych. W efekcie budżet województwa lubuskiego zmniejszył się trzykrotnie, przy jednoczesnym wzroście wskaźnika prognozowanego zadłużenia - tłumaczy wicemarszałek.

Najpierw szpital w Torzymiu

Stało się jasne, że przekształcenie pięciu zainteresowanych lecznic w tym samym czasie jest niemożliwe. W tej sytuacji jako pierwsza otrzymała szansę najmniej zadłużona placówka: Lubuski Szpital Specjalistyczny Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu, którego zobowiązania wynosiły łącznie około 10 mln zł, w tym zobowiązania publicznoprawne około 2,7 mln zł. Sejmik podjął już uchwałę w sprawie likwidacji SPZOZ-u, a w ramach trwających konsultacji społecznych napłynęło wiele opinii pozytywnie oceniających przekształcenie.

- Na koniec listopada ubiegłego roku placówka była na plusie z sumą 741 tys. zł. Ma świetną diagnostykę, nowoczesną, w pełni dostosowaną infrastrukturę i doskonałą kadrę zarządzającą. Uważam, że dobrze poradzi sobie w formule spółki - dodaje wicemarszałek Polak.

Co z pozostałymi czterema lecznicami? Szpitale: Wojewódzki w Zielonej Górze, Wojewódzki w Gorzowie, dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu oraz Wojewódzki Specjalistyczny dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ciborzu będą musiały zaczekać na swoją kolej, ich przekształcenie będzie bowiem zależało od zdolności finansowych województwa.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH