Przekształcenia SPZOZ-ów, czyli zapraszamy do spółki

Z danych zebranych w czerwcu br. wynika, że aż 12 z 18 placówek marszałkowskich w woj. łódzkim jest zainteresowanych zmianą formy prawnej

Samorząd województwa łódzkiego jest organem założycielskim dla 18 zakładów opieki zdrowotnej, w tym dla 13 szpitali (11 ogólnych i 2 psychiatrycznych), dwóch ZOZ-ów o profilu rehabilitacyjnym dla dzieci, 1 ośrodka medycyny pracy, 1 jednostki lecznictwa otwartego oraz Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi. Ta k że i w Łódzkiem próba racjonalizacji organizacji systemu ochrony zdrowia i związanych z nim kosztów zmusiła do łączenia placówek.
Działania podjęte w tym kierunku w 2008 r. dotyczą g łównie Sieradza. Chodzi o włączenie tutejszego Ośrodka Medycyny Pracy oraz Wojewódzkiego Szpitala Opieki Długoterminowej i Hospicyjnej w struktury SPZOZ-u im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
- Na terenie jednego miasta działały trzy jednostki tego samego organu założycielskiego, pod trzema różnymi zarządami, dublujące się w pewnych zakresach usług - przypomina Dorota Łuczyńsk a, dyrektor departamentu polityki zdrowotnej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego. - Obecnie sytuacja została uporządkowana, przy czym personel medyczny zachował miejsca pracy, a dostęp do świadczeń się nie pogorszył. SPZOZ im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego przejął zobowiązania WSODiH, a mimo to nadal jest placówką mającą bardzo dobre wyniki finansowe.

Wydzielenia i połączenia

Największe plany związane z przekształceniami dotyczą jednak samej Łodzi, gdzie dojrzewają dwa ważne projekty:

  • połączenia Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Pirogowa z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. M. Madurowicza

  • wydzielenia ze struktury Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika Ośrodka Pediatr ycznego im. dr. J. Korczaka.

Przyczyną podjęcia przez samorząd województwa uchwały o fuzji WSS im. Madurowicza i WSS im. Pirogowa była decyzja rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi o wyprowadzeniu z WSS im. Madurowicza klinik ginekologiczno-położniczych i neonatologicznych zajmujących większość powierzchni lecznicy. Będą one przeniesione do nowego Centrum Kliniczno-Dydaktycznego łódzkiego UM.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH