Przyzwyczailiśmy się, że szpitale muszą być "państwowe", bo tylko wtedy, gdy ich organem założycielskim jest samorząd terytorialny, pacjenci mają gwarancje dostępu (czytaj: bezpłatnego) do świadczeń medycznych. Tymczasem wiele gmin oddaje szpitale w ręce ich prawowitych właścicieli. Np. w Katowicach dwie placówki mają przejąć zakony. Czy pacjenci na tym stracą?

Krystyna Siejna, zastępca prezydenta Katowic

Powrót do przeszłości

Katowicka Rada Miasta wystąpiła do zgromadzeń zakonnych z propozycją przejęcia szpitali, które działają w obiektach będących ich własnością. Chodzi o przejęcie Szpitala im. L. Rydygiera przez Zakon Szpitalny Św. Jana Bożego oraz Szpitala im. Św. Elżbiety przez Zgromadzenie Sióstr Św. Elżbiety.
Szpitale te działają w nieruchomościach należących do zakonów, przy czym miasto, jako organ założycielski, inwestowało zarówno w sprzęt, wyposażenie, jak i w remonty tych placówek.
Przekazanie nie tylko pozwoli na ujednolicenie struktury właścicielskiej szpitali. Także odwołuje się do wielowiekowej tradycji tych zakonów w niesieniu pomocy chorym. Przypomnę, że prowadzą one renomowane placówki ochrony zdrowia w Polsce i na świecie. Zakony zostały pozbawione prawa dysponowania swoimi nieruchomościami w okresie powojennym. Tak więc przekazanie obecnie darowizny na ich rzecz oraz umożliwienie im kontynuowania działalności w tych obiektach stanowi - w pewnym sensie - przywrócenie im tych praw.
Przekazanie zostanie poprzedzone formalną likwidacją tych szpitali, obecnie mających status samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
Następnie miasto przekaże w formie darowizny na rzecz obu zakonów prawa własności do majątku ruchomego i wyposażenia szpitali oraz nakładów poniesionych na ich rzecz przez gminę. Z kolei niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej utworzone przez zakony - na bazie własnych nieruchomości oraz otrzymanego jako darowizna majątku ruchomego - zapewnią kontynuację udzielania świadczeń zdrowotnych w pełnym zakresie, bez jakiejkolwiek przerwy oraz bez ograniczeń dostępu do tych świadczeń.

Halina Kańtoch, przewodnicząca Komisji Ochrony Zdrowia i Środowiska katowickiej Rady Miasta

Będzie kontynuacja świadczeń

Przed czterema laty powstał "Program restrukturyzacji samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których organem tworzącym jest Rada Miasta Katowice". Wówczas rozpoczęto prace nad regulacją sytuacji prawnej szpitali zakonnych.
Od dwóch lat Urząd Miejski intensywnie rozmawia z jednym i drugim zakonem. Projekt zmian własnościowych był pozytywnie zaopiniowany przez komisje Rady poprzedniej i bieżącej kadencji. Przyjęcie uchwały o przekazaniu szpitali zakonom jest znakiem, że rozmowy można już sfinalizować.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH