Każdy sposób prowadzący do pozyskania nowoczesnego sprzętu dla szpitala lub przychodni jest dobry, jeśli jest skuteczny

Na końcowy efekt leczenia równie zasadniczy wpływ ma wiedza, umiejętności i doświadczenie lekarza, jak i to, za pomocą jakich narzędzi diagnozuje i leczy. Technika medyczna jednak kosztuje. Jak znaleźć pieniądze na zakup 64-rzędowego tomografu albo ultraprzenośnego ultrasonografu cyfrowego, gdy w kasie nie ma pieniędzy, bo szpital jest pod kreską, a ludzi leczyć trzeba? Tego rodzaju pytania są jak najbardziej na czasie, zważywszy że w publicznej służbie zdrowia "dekapitalizacja znacznej części bazy materialnej" (jak wymienia "Strategia rozwoju ochrony zdrowia w Polsce 2007- 2013" autorstwa Ministerstwa Zdrowia) jest ważkim problemem. Oto panorama możliwości, których celem jest poprawa tego stanu rzeczy.

  • Wariant nr 1: samorządowy i z własnej kasy Na razie publiczny szpital wykazujący nadwyżki jawi się jako instytucja egzotyczna, choć z drugiej strony prawie 50% polskich szpitali nie notuje już strat. Dla znamienitej większości z nich organami założycielskimi są jednostki samorządu terytorialnego: gminy, powiaty i urzędy marszałkowskie. Jeśli szpital nie ma na zakupy własnych środków, a takowe ma organ założycielski, to po zgodzie rady gminy i wpisaniu zadania w wieloletni plan inwestycyjny szpital może wzbogacić się o nowy sprzęt.
    Przykłady - samorząd województwa pomorskiego przeznaczył 9 mln zł na wymianę i modernizację - w ciągu dwóch lat - aparatów RTG. W Pomorskiem połowa RTG to urządzenia nawet i kilkudziesięcioletnie, których użytkowania niebawem zakaże sanepid. Pierwsze aparaty spełniające normy unijne trafią do szpitali w Gdańsku: Wojewódzkiego i Specjalistycznego.
    Samorząd kupuje wtedy, gdy ma tzw. wolne środki. W innym przypadku inwestycje rzeczowe dla szpitali mogą być realizowane kosztem innych zadań.
    Mówiąc inaczej: żeby jednym dać, innym trzeba odebrać.
    W ub. roku takiego dylematu nie mieli radni Leszna. W miejskim budżecie było 9,5 mln zł wolnych środków, więc przekazano tutejszemu Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu 250 tys. zł na zakup narzędzi neurochirurgicznych i nowego, przenośnego RTG. Rok wcześniej rajcowie przekazali temu szpitalowi pół miliona złotych dotacji na zakup mammografu, echokardiografu i aparatu USG.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH