Przegląd problemów sercowo-naczyniowych

Jednym z poważniejszych wyzwań w polskiej kardiologii jest duże rozpowszechnienie czynników ryzyka prowadzących do zachorowań i zgonów z powodu chorób serca i naczyń - przypominają specjaliści.

Niestety, mamy najwyższy w Europie odsetek dzieci z nadwagą i otyłością - zaznaczył prof. Piot r Hoffman, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK). Zwracał uwagę, że coraz częściej wśród najmłodszych pacjentów występują podwyższone wartości nadciśnienia tętniczego oraz nieprawidłowy poziom lipidów.

Nie chodzi o doraźne zrywy

- Już ok. 14 mln mieszkańców Polski ma podwyższone ciśnienie tętnicze, a tylko 20-22% z nich jest leczonych w prawidłowy sposób. Dla porównania, w Kanadzie ten odsetek sięga aż 60% - informował prezes PTK w trakcie sesji "Kardiologia w Polsce - spojrzenie w przyszłość" podczas XII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 26-27 października 2016 r.).

Przypominał ponadto, że w naszym kraju aż 65% populacji ma nieprawidłowe wskazania lipidów, a zaledwie 6% poddawanych jest właściwej terapii. Prof. Hoffman podkreślał też, że są już niekwestionowane dowody na to, że zanieczyszczenie powietrza jest jednym z ważniejszych czynników ryzyka nie tylko chorób płuc i nowotworów, ale także chorób sercowo-naczyniowych.

Zaznaczył, że Polskie Towarzystwo Kardiologiczne zainicjowało w tym roku kolejną kampanię edukacyjną promującą zdrowy styl życia, pozwalający znacznie zredukować wspomniane czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. - W takich działaniach nie chodzi jednak o doraźne zrywy. To muszą być metodycznie i konsekwentnie prowadzone przedsięwzięcia edukacyjne, począwszy już od przedszkoli, gdzie w formie zabawy dzieci uczą się na przykład zasad racjonalnego odżywiania czy codziennej aktywności fizycznej - mówił prof. Piotr Hoffman.

Natomiast prof. Paweł Buszman, prezes American Heart of Poland SA, przypomniał, że choroby układu sercowo-naczyniowego nadal są "głównym zabójcą" w Polsce: - Około 50% zgonów w naszym kraju spowodowanych jest zawałami serca, udarami, chorobą wieńcową, niewydolnością serca czy miażdżycą obwodową - wyliczał. Podkreślał, że obecnie śmiertelność w chorobach układu sercowo-naczyniowego w Polsce nadal jest dwukrotnie wyższa niż w krajach Europy Zachodniej.

- Co jes t tego pr z yc z yną? Pod względem większości czynników ryzyka, jeśli chodzi o dorosłą populację, nie odstajemy w jakiś szczególny sposób od państw "starej Unii". Nie jesteśmy bardziej otyli od np. Niemców, kobiety w naszym kraju palą mniej papierosów niż panie we Francji, przeciętnie spożywamy mniej alkoholu niż Brytyjczycy - wymieniał prof. Buszman.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH