Przegląd  naszych wynalazków

Opatrunek na trudno gojące się rany, laser do wycinania biodegradowalnych stentów, proteza serca, biomateriał do leczenia przepuklin. To polskie wynalazki do zastosowania w medycynie, o których najczęściej mówiono w minionym roku. O jakich jeszcze? Poniżej przypominamy kilka z nich.

Jedną z najciekawszych informacji ze świata polskiej nauki otwierających 2013 rok była wiadomość przekazana przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ze stopu magnezu z wapniem wytworzyli nowatorskie nici chirurgiczne: wytrzymałe i rozpuszczalne.

Prof. Andriy Milenin z Katedry Informatyki Stosowanej i Modelowania na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH opracował z zespołem technologię pozwalającą tworzyć ze stopów biozgodnych niezmiernie cienki drut pełniący rolę chirurgicznych nici. Wynalazek może być stosowany zarówno do spajania tkanek miękkich, jak również do łączenia mostka po operacji serca.

Zaznaczono jednak, że zanim wynalazek wejdzie na rynek, musi przejść badania i uzyskać odpowiednie certyfikaty jakości i atesty.

Do rany przyłóż

W kwietniu złoty medal z XVI Moskiewskiego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii "Archimedes 2013" przywieźli naukowcy z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Nagrodę otrzymali za opatrunek na trudno gojące się rany.

Jury konkursu doceniło opracowany przez zespół doktoranta Grzegorza Gorczycy biomateriał nowej generacji. Wykonany z niego całkowicie biodegradowalny opatrunek jest głównie przeznaczony na rany zainfekowane gronkowcem złocistym, czyli gojące się wyjątkowo ciężko. Jedna z zalet materiału wykorzystywanego w opatrunku to jego niska cena. Koszt surowca użytego w standardowym opatrunku o wymiarach 12x12 cm wynosi 12 groszy.

Opatrunek zdobył także w minionym roku srebrny medal na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji IENA 2013 w Norymberdze. Targi IENA, skąd zespół biochemików przywiózł srebro, są drugimi co do wielkości targami wynalazczości na świecie.

Pierwszy taki laser

W kwietniu 2013 r. po raz 21. w Warszawie wręczone zostały stypendia START - przyznawane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Jeden z laureatów, inż. Grzegorz Soboń z Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej, opracował pierwszy na świecie układ wzmacniający promieniowanie lasera z grafenem, umożliwiający jego użycie w precyzyjnej obróbce materiałów. Taki laser może znaleźć docelowo zastosowanie do wycinania struktury biodegradowalnych stentów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH