Przedłużamy życie o 10 lat

Harmonizacja systemów edukacji kardiologicznej pomiędzy krajami europejskimi i skuteczne wdrażanie najnowszych wytycznych dotyczących m.in. leczenia niewydolności serca. To główne wyzwania, przed którymi stoi nasze środowisko.

Niewydolność serca to swoista nowa epidemia naszych czasów. Na to schorzenie cierpi 2% populacji, co w samej Europie oznacza już ok. 15 mln osób. Niewydolności serca często towarzyszą inne bardzo poważne problemy zdrowotne - związane m.in. z migotaniem przedsionków, cukrzycą, nadciśnieniem, zawałami - a nierzadko niewydolność prowadzi do nagłej śmierci sercowej.

Nadal ok. 60% zgonów w Europie spowodowanych jest chorobami sercowo-naczyniowymi i udarami (do tych ostatnich często prowadzi m.in. nieskutecznie leczone migotanie przedsionków).

W odróżnieniu od poprzednich wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczących leczenia niewydolności, te najnowsze zawierają dojrzały algorytm postępowania terapeutycznego, potwierdzony wynikami badań. Dowodzą one jednoznacznie znacznej skuteczności iwabradyny w leczeniu niewydolności serca. Niestety, Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym ten lek nie jest jeszcze refundowany w zakresie leczenia niewydolności serca.

Problemy z szerszym udostępnianiem obywatelom skutecznych terapii - zgodnych z regułami medycyny opartej na dowodach - występują nie tylko w Polsce. Generalnie systemy ochrony zdrowia stają się coraz bardziej odhumanizowane, a politycy w znacznej mierze koncentrują się na kosztach oraz ekonomicznych aspektach terapii, a nie jej efektach.

Tak, zgadzam się, że opieka zdrowotna staje się coraz droższa. Jednak to nie jest płacenie za nic! Współczesna kardiologia przedłuża średnio o 8-10 lat życie pacjentów, jednocześnie zapewniając jego lepszą jakość. Czy to mało?

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH