Przed nami silniejszy trend łączenia aptek w sieci?

Wyniki sprzedaży na rynku aptecznym w 2012 roku w znacznej mierze uzależnione będą od skutków wprowadzenia w życie ustawy o refundacji leków.

Multimedia

Szacunkowy spadek

Obecnie widzimy, że zarówno styczeń, jak i luty 2012 roku przynoszą spadki sprzedaży (-10,7% w porównaniu z 2011 r.), szczególnie w segmencie leków refundowanych (-28,7% w porównaniu z 2011 r.). Wartość obrotów na rynku w marcu 2012 r. również jest niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Szacunkowy spadek całkowitego obrotu na rynku aptecznym w 2012 roku może wynieść nawet 4-5%, na co wskazują pierwsze trzy miesiące 2012 roku. Będzie on jednak uzależniony od sytuacji związanej z obwieszczeniami refundacyjnymi, a w szczególności od decyzji ministra zdrowia o obejmowaniu refundacją nowych produktów oraz propozycji cenowych ze strony firm.

Przewidujemy w dłuższej perspektywie ustabilizowanie się liczby aptek na poziomie zbliżonym do obecnego lub nieznaczne obniżenie się ich liczby. Z pewnością jednak wiele aptek będzie musiało w najbliższym czasie (podobnie jak to miało miejsce do tej pory) zamknąć swoją działalność lub zmienić właściciela.

Według danych z serwisu Profiler PharmaExpert, kluczową rolę w atrakcyjności aptek odgrywa ich lokalizacja, np. w centrum handlowym lub przy ruchliwej ulicy. Rynek apteczny będzie zmierzał w kierunku większego "usieciowienia" (programy lojalnościowe, sieci własne, franczyza), niemniej dobrze zlokalizowane apteki indywidualne również będą miały silną pozycję na rynku.

Ważna struktura produktów

Sytuacja aptek w dużej mierze będzie zależała od tego, jak szybko apteki zoptymalizują strukturę sprzedawanych produktów refundowanych względem nowych marż degresywnych.

Oczywiście potencjalnym zagrożeniem dla aptek są ograniczenia w kredytowaniu ze strony hurtowni farmaceutycznych, których marża zmniejszyła się z maksymalnie blisko 8,91% do 7%, a w kolejnych latach będzie jeszcze niższa (docelowo 5%). Taka sytuacja może negatywnie wpłynąć na kondycję aptek w najbliższym okresie. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH