Przed nami nowe wyzwania

Rozmowa z prof. Joanną Jędrzejczak, dyrektorem Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego

- Czym - oczywiście w skrócie - charakteryzuje się obecny system specjalizacji lekarskich w naszym kraju?

- W obecnym systemie specjalizacje podzielono na podstawowe i szczegółowe. Wybraną specjalizację podstawową lekarz może realizować bezpośrednio po stażu podyplomowym, natomiast jedną ze specjalizacji szczegółowych lekarz może otworzyć po uprzednim ukończeniu odpowiedniej specjalizacji podstawowej.

Wszystkie specjalizacje mogą być realizowane przez lekarzy wyłącznie w placówkach ochrony zdrowia wpisanych na listę placówek uprawnionych do prowadzenia specjalizacji. Szpitale, kliniki, oddziały, poradnie i inne jednostki ochrony zdrowia ubiegające się o prowadzenie specjalizacji zobowiązane są spełnić określone warunki akredytacyjne.

W obecnym procesie specjalizacji podkreśla się także niezmiernie ważną rolę kierownika specjalizacji.

Opiekun specjalizacji jest osobą kluczową - nadzorującą i sterującą przebiegiem specjalizacji powierzonych jego opiece lekarzy. Specjalizacja rozpoczyna się od postępowania kwalifikacyjnego i kończy egzaminem państwowym, składającym się z egzaminu praktycznego, testowego i ustnego.

- Jaka jest rola CMKP w systemie podyplomowego kształcenia lekarzy?

- Centrum już od 40 lat zajmuje się podyplomowym kształceniem lekarzy.

Do naszych zadań, oprócz organizacji kształcenia podyplomowego i prowadzenia różnego rodzaju kursów, należy m.in. koordynacja całokształtu działań związanych z systemem specjalizacji lekarskich.

CMKP jest przede wszystkim odpowiedzialne za opracowanie programów specjalizacji lekarzy w poszczególnych dziedzinach medycyny, akredytację placówek ochrony zdrowia upoważnionych do prowadzenia specjalizacji i staży kierunkowych oraz za organizację i koordynację w skali kraju podyplomowych kursów specjalizacyjnych dla lekarzy.

- W jaki sposób powstają programy specjalizacji?

- Program specjalizacji przygotowuje zespół ekspertów złożony z konsultanta krajowego w danej dziedzinie, dwóch jego przedstawicieli, przedstawicieli właściwego towarzystwa lekarskiego, CMKP oraz Naczelnej Rady Lekarskiej.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH