Przed fundamentalną zmianą

Problem wpływu elektronicznych systemów gromadzenia informacji na pracę zespołów medycznych od kilku lat znajduje się w obrębie zainteresowania badaczy głównie ze Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Jest to związane z faktem, iż to właśnie w tych krajach istnieje największa liczba szpitali, w których wdrożono elektroniczny rekord pacjenta.

Obecnie, w związku z obowiązkiem prawnym wynikającym z ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia, która nakłada na jednostki ochrony zdrowia obowiązek prowadzenia dokumentacji w formie elektronicznej, zagadnienia związane ze sposobem gromadzenia informacji medycznej stają się ważnym elementem polityki zarządczej w Polsce.

Zasoby informatyczne pod lupą

Bezsprzecznie dokumentowanie przebiegu procesu leczenia stanowi jeden z istotnych elementów codziennych zajęć każdego lekarza. Jak wynika z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych na losowej grupie 964 szpitali, prawie w 84% badanych przypadków stwierdzono, iż zatrudnieni w nich lekarze posiadają do dyspozycji komputerowy system umożliwiający wprowadzanie zleceń dla pacjentów.

W badaniu pt. "Zasoby i potencjały zakładów opieki zdrowotnej w dziedzinie informatyki a ich uczestnictwo w przestrzeni teleinformatycznej" zrealizowanym w 2009 roku przez CSIOZ w ramach projektu "Doświadczenia i zasoby zakładów opieki zdrowotnej w dziedzinie informatyki jako czynniki partnerstwa Programu Informatyzacji Ochrony Zdrowia (PIOZ)", skierowano ankietę do wszystkich szpitali w Polsce z wyłączeniem izb chorych przy zakładach karnych i jednostkach wojskowych.

Łącznie ankieta trafiła do 720 podmiotów. Prowadzona była w dwóch turach: przed przerwą wakacyjną i po tej przerwie. Uzyskano 189 odpowiedzi, co odpowiada 27% ogółu szpitali. Kilkadziesiąt szpitali po upewnieniu się, że badanie nie jest obowiązkowe, stwierdziło, że nie weźmie w nim udziału. Dodatkowo 81 szpitali otworzyło ankietę, rozpoczynając w mniejszym lub większym stopniu pracę, jednak nie wypełniło jej - przerwało działanie.

Wyniki ankiety

Specjalistyczne oprogramowanie informatyczne dla potrzeb medycznych wykorzystywało 97% badanych szpitali. Specjalistycznych informatycznych programów medycznych nie posiadało natomiast:

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH