Analiza Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Kielcach wykazała, że potrzeby województwa są w stanie zaspokoić trzy laboratoria: w Kielcach, Busku-Zdroju i Skarżysku-Kamiennej.

Samorządy w Starachowicach, Sandomierzu i Włoszczowej zaprotestowały przeciw planom likwidacji laboratoriów na ich terenie.

Rada Powiatu w Starachowicach pod koniec lutego przyjęła stanowisko sprzeciwiające się zamiarowi likwidacji Oddziału Laboratoryjnego Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Wskazała, że uzyskany przez oddział "Certyfikat Akredytacji Laboratorium Badawczego" potwierdza spełnienie europejskich norm w zakresie badań laboratoryjnych.

Według potrzeb

W stanowisku podkreślono, że Rada Powiatu w Starachowicach przekazała w nieodpłatne użytkowanie na 25 lat budynek, w którym obecnie funkcjonuje PSSE w Starachowicach.

W przekonaniu Rady północną część województwa świętokrzyskiego optymalnie zabezpieczy laboratorium w Starachowicach, do którego powiaty ostrowiecki i skarżyski będą miały porównywalną odległość. Protestują też we Włoszczowej, gdzie zebrano podpisy przeciw likwidacji miejscowego laboratorium.

- Bronimy laboratorium, bo jest doskonale wyposażone i potrzebne.

Jeśli likwidacja stanie się faktem, czeka nas dojeżdżanie do Kielc, co będzie potężnym utrudnieniem dla mieszkańców - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Stanisław Nowak, zastępca burmistrza gminy Włoszczowa.

Jak wyjaśnia Elżbieta Socha- -Stolarska, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach, zgodnie z ustaleniami przekazanymi przez Główny Inspektorat Sanitarny, przesłała projekt dotyczący wykazu stacji sanitarno-epidemiologicznych wykonujących badania laboratoryjne i pomiary oraz propozycję przyporządkowania terytorialnego, dla którego dana stacja sanitarno-epidemiologiczna będzie wykonywać - adekwatnie do realnych potrzeb - nieodpłatnie badania.

Skutek zmiany przepisów

- Od 2008 roku w laboratoriach Państwowej Inspekcji Sanitarnej na terenie województwa świętokrzyskiego obserwuje się systematyczne zmniejszenie liczby wykonywanych oznaczeń w ramach bieżącego nadzoru - informuje dyrektor Socha- -Stolarska.

Tłumaczy, że związane jest to ze zmianami w przepisach prawnych co do określonych kierunków badań oraz koncentracją niektórych badań wynikającą z wzrastających wymagań Komisji Europejskiej dotyczących konieczności specjalizacji poszczególnych laboratoriów.

Po przeprowadzeniu analizy w zakresie wykonywania badań laboratoryjnych dyrekcja powiatowego sanepidu oceniła, że efektywne sprawowanie nadzoru i zapewnienie bezpieczeństwa w zakresie zdrowia publicznego w woj. świętokrzyskim są w stanie zagwarantować trzy wspomniane wcześniej laboratoria. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH