Prywatyzacja uratuje szpital

Powiat kwidzyński ogłosił przetarg na sprzedaż samorządowych udziałów w szpitalnej spółce NZOZ Zdrowie Sp. z o.o. Prywatyzacja naszego szpitala jest spowodowana m.in. jego złą sytuacją finansową i ma na celu ratowanie lecznicy (sprzeciwiają się temu m.in. związki zawodowe - red.).

Przyczyny takiej decyzji? Widzimy po prostu, co się dzieje. Samotne szpitale, prowadzone przez samorządy, często przynoszą straty. Z kole lecznice funkcjonujące w grupach przynoszą zyski. Nasz szpital w 2011 r. zanotował około 500 tys. zł straty. Wartości punktów w kontrakcie NFZ w roku 2012 są takie same jak w poprzednim roku. Boimy się, że konkurencja doprowadzi do upadku naszego szpitala i jeśli nic nie zrobimy, to może on zniknąć z mapy placówek w Polsce.

Uważam, że próba sprzedaży udziałów szpitala to ruch w dobrym kierunku. Myślę, że znajdziemy inwestora, który zapewni placówce dalsze istnienie oraz zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców powiatu. Oferty zbieramy do 14 maja. Na obecnym etapie wpływają do starostwa zapytania. Widzimy zainteresowanie zakupem udziałów kwidzyńskiego szpitala. Część potencjalnych inwestorów pobiera materiały informacyjne.

Kontrola samorządu nad placówką jest iluzoryczna, nawet w przypadku, gdybyśmy byli jedynym właścicielem spółki. Taką samą kontrolę będziemy mieli, posiadając 20%. Samorządy nie są przygotowane do prowadzenia szpitali. Nie mają specjalistycznej kadry, która byłaby w stanie nadzorować wszystkie procedury medyczne. Gwarantem publicznej kontroli nad działaniem szpitala jest NFZ. Przecież nikt nie zrezygnuje z kontraktu z Funduszem, a ten sprawdza, czy kontrakt jest właściwie realizowany.

To, że pojawią się protesty ze strony związkowej, przewidywałem. Obawy pracowników to także normalna sytuacja. Kiedy coś się zmienia w firmie, personel boi się o miejsca pracy. W tym przypadku są to obawy nieuzasadnione.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH