W Wielkiej Brytanii można mówić o istnieniu sieci szpitali, choć nie jest ona nazwana w ten sposób

Wszystkie duże szpitale w Wielkiej Brytanii są państwowe i podległe jednemu "organowi założycielskiemu" - ministrowi zdrowia.
Tam decyzję o utworzeniu szpitala lub znaczącym rozszerzeniu (zmianie jego działalności) musi wyrazić nie tylko właściciel, ale także narodowy płatnik - National Health Service (NHS) - także państwowa instytucja.
W systemie tym bardzo wiele kwestii jest wystandaryzowanych, np. czas oczekiwania na daną usługę, dlatego takie decyzje muszą wynikać z oceny czy dany standard jest spełniony.
Na powyższej zasadzie następuje alokacja środków i w tym sensie można mówić o istnieniu sieci, choć nie jest ona nazwana w ten sposób.

Jak dzielić środki

Obecny system "sieci" szpitalnej został stworzony w oparciu o prace ekspertów z grupy roboczej do spraw alokacji zasobów (Resource Allocation Working Party) z lat 70.
"Grupa ta - pozostająca pod wpływem nowej wtedy dyscypliny, jaką była wówczas ekonomika zdrowia - zajęła się zagadnieniem rozdziału środków w systemie opieki zdrowotnej. Niektóre rejony kraju, np.
Londyn, dysponowały wieloma szpitalami, podczas gdy w innych częściach kraju było ich znacznie mniej. Grupa uznała, że w całym kraju, jeżeli jest to technicznie możliwe, należy zapewnić wszystkim równy dostęp do opieki zdrowotnej, bez względu na miejsce zamieszkania.
Za pomocą algorytmów, uwzględniających liczbę ludności, stan zdrowia, wiek, płeć, status społeczno-ekonomiczny itp.
określono wielkość środków, jaką powinny otrzymywać poszczególne regiony administracyjne kraju; w wyniku czego, w ciągu dziesięciu lat nastąpiły poważne zmiany w sposobie przydzielania funduszy. Niektóre regiony otrzymywały dodatkowe środki na budowę nowych szpitali i świadczenie nowych usług, podczas gdy w innych, na skutek zmniejszających się środków, ograniczano zakres działania placówek opieki zdrowotnej".* W wyniku przyjęcia takich założeń wiele szpitali zostało zamkniętych lub połączonych z innymi. Podstawowymi wytycznymi do tworzenia tak rozumianej "sieci" były potrzeby zdrowotne oraz założenie o równym dostępie do usług dla wszystkich mieszkańców Wielkiej Brytanii. Pacjent z trudnym do leczenia nowotworem jest dziś w stanie otrzymać bezpłatną pomoc bez względu na to czy mieszka w dobrej dzielnicy Londynu, czy też w którymś z podupadłych ubogich miast w południowym Yorkshire.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH