Zmiana zasad postępowania w przypadku wystąpienia ujemnego wyniku finansowego publicznego zakładu opieki zdrowotnej – to jedna z propozycji projektu noweli ustawy o działalności leczniczej, który 1 kwietnia resort zdrowia skierował do konsultacji.

Projekt jest realizacją części zamierzeń, jakie po objęciu stanowiska szefa resortu zdrowia zapowiadał minister Konstanty Radziwiłł. W uzasadnieniu projektu wskazano, że dotychczasowe procedury przewidziane w przypadku wystąpienia straty netto samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej mają małą skuteczność, konieczna jest ich modyfikacja.

Ochrona praw nabytych

W celu zapewnienia podmiotom publicznym kontroli nad podmiotami leczniczymi działającymi w formie spółek kapitałowych, utworzonych lub prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego bądź Skarb Państwa reprezentowany przez ministra, centralny organ administracji rządowej albo wojewodę w projekcie proponuje się wprowadzenie ograniczeń w zakresie zbywania podmiotom prywatnym akcji albo udziałów takich spółek.

Proponowane regulacje przewidują zasadę niewypłacania dywidendy w spółkach kapitałowych, w których Skarb Państwa, jednostka samorządu lub uczelnia medyczna posiadają ponad 51% akcji lub udziałów.

Z uwagi na ochronę praw nabytych regulacja ta nie będzie miała zastosowania do spółek kapitałowych, w których w dniu wejścia w życie projektowanej ustawy podmioty publiczne nie posiadały 100% udziałów lub akcji. Regulacja ma mieć zastosowanie po raz pierwszy po zatwierdzeniu sprawozdania f inansowego za pierwszy rok obrotowy rozpoczęty po dniu wejścia w życie nowej ustawy.

Projekt zakłada nałożenie na kierownika podmiotu leczniczego obowiązku sporządzania raportu o sytuacji ekonomiczno-finansowej samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Miałby on być przekazywany podmiotowi tworzącemu do 31 maja każdego roku.

Samorząd kupi leczenie?

W projekcie przewidziano także m.in. rezygnację z obowiązku posiadania ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych. Termin wprowadzenia tego obowiązku przesuwano już kilkakrotnie; ma zacząć obowiązywać od stycznia 2017 r.

Nowela wprowadza możliwość finansowania świadczeń opieki zdrowotnej przez jednostki samorządu terytorialnego. Projekt przewiduje ponadto np. możliwość, by podmiot tworzący placówkę przekazał swe uprawnienia i obowiązki innemu podmiotowi, np. jednostce samorządu lub publicznej uczelni medycznej.

Projekt zakłada ponadto zastąpienie określenia „przedsiębiorstwo podmiotu leczniczego” (np. szpital, ambulatorium, sanatorium, hospicjum, zakład opiekuńczo-leczniczy) określeniem "zakład leczniczy".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH