Prototypy i wiele pytań

Do 2014 r. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) ma stworzyć ogólnopolski system Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Trwają przetargi na wykonanie projektu, natomiast w Krakowie - przygotowania do wdrożenia rozwiązania prototypowego.

Rodzą się pytania o prowadzone równolegle prace nad udostępnieniem danych medycznych przez NFZ oraz w urzędach marszałkowskich, a także o realne możliwości uruchomienia systemu.

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia w lutym ogłosiło przetarg na "Elektroniczną platformę gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych" - tzw. projekt P1, w ramach którego uruchomione ma być także Internetowe Konto Pacjenta. Budżet zarezerwowany przez CSIOZ na pokrycie kosztów wykonania projektu przez firmę, która zostanie wyłoniona w drodze przetargu, to 360 mln zł.

Nie tylko Kraków

Projekt jest współfinansowany w 85% ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.

Jak tłumaczy w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Paweł Pierzchała z CSIOZ, koordynator prototypu IKP, budżet realizacji całego projektu P1 wynosi 712 mln zł. Poza wspomnianą kwotą 360 mln zł, środki przeznaczane są między innymi na infrastrukturę sprzętowo-systemową, infrastrukturę techniczną, promocję oraz ekspertyzy związane z projektem, a także na realizację prototypów rozwiązań.

- Przypominam, że prototyp IKP, przygotowywany przez firmę Unizeto, który będzie realizowany w Krakowie, jest już trzecim z kolei. Wcześniej wykonywany był Prototyp Systemu Analiz, Statystyk i Raportów, który zrealizowała firma Comarch. Jest też prowadzony prototyp systemu e-Recepty, który realizuje Hewlett-Packard - mówi nam Paweł Pierzchała.

W lutym br. CSIOZ podpisało umowę z firmą Unizeto Technologies, która wygrała konkurs na wykonanie oraz wdrożenie prototypu systemu IKP w Krakowie. Prototyp ma być platformą udostępniania danych medycznych, zapewniającą pacjentom m.in. dostęp do informacji o swoim stanie zdrowia. Skierowany będzie do osób chorych na cukrzycę z terenu Krakowa i podmiotów działających w systemie ochrony zdrowia, powiązanych z tą grupą pacjentów. Wartość umowy z Unizeto to 3,83 mln zł. - Realizujemy ten prototyp, żeby w rzeczywistości zweryfikować założenia teoretyczne, które są opisane w studium wykonalności projektu - tłumaczy nam Leszek Sikorski, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Zapewnia, że CSIOZ jest na etapie gotowości technologicznej do wdrożenia prototypu.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH