Protest zakończony, podziały pozostały

Manifestacja Porozumienia Zawodów Medycznych, która 24 września przeszła ulicami Warszawy, trwała ok. czterech godzin. Przebiegła bardzo spokojnie, bez incydentów. Ale emocji i mocnych słów nie brakowało.

Manifestację zakończyły wystąpienia przedstawicieli kilku związków i organizacji zrzeszonych w Porozumieniu Zawodów Medycznych, organizatora manifestacji. Najmocniejszą politycznie wypowiedź miał Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Nawiązał do spotkania polityków PiS w Jachrance: - Halo Jachranka, czy mnie słyszycie, halo centrum dowodzenia krajem. Halo panie premierze Jarosławie Kaczyński, czy mnie pan słyszy, halo pani premier Beato Szydło, czy mnie pani słyszy? - pytał.

To nie polityczna rozróba

Mówił też, że przebieg manifestacji dowiódł, że nie była "to jakaś polityczna rozróba". - To są pracownicy służby zdrowia, a połączył ich wspólny gniew, że po raz kolejny będą oszukani. I to przez ten rząd, na który tak bardzo liczyliśmy. Bo miał to być rząd prawa i sprawiedliwości - podkreślił.

Bukiel odniósł się w tych słowach do pojawiających się wśród części rządzących polityków opinii, że protest ma podtekst polityczny, antyrządowy. Sugerował to 24 września np. przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda w RMF FM: - Ja nie chcę się tutaj wypowiadać, że w części jest to protest polityczny, bo mógłbym zadać pytanie: gdzie byli ci niektórzy, chociażby lekarze rezydenci. Nie słyszałem o protestach przez ostatnie 8 lat rządów Platformy Obywatelskiej, także też możemy o tym temacie porozmawiać.

Osiem lat rządów PO krytycznie oceni ł Kons tant y Radziwiłł, który odważnie zdecydował się przemówić do manifestantów. - W ciągu ostatnich ośmiu lat państwo postanowiło się wycofać z odpowiedzialności za służbę zdrowia - mówił ze sceny w kilkuminutowym wystąpieniu. Zapewnił, że rząd "przystępuje z wielką energią i wielką wolą do zmian, które już następują".

Radziwiłł podkreślił, że przygotowywane są przepisy, które - jak zapewnił - "już od przyszłego roku, systematycznie doprowadzą do podwyższania nakładów na służbę zdrowia". - Nie stanie się to z dnia na dzień, ale gwarantuję, że nakłady na służbę zdrowia będą coraz wyższe z każdym rokiem. To przełoży się na sytuację pacjentów, którzy będą leczeni lepiej, a także na lepszą sytuację wszystkich pracowników służby zdrowia - przekonywał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH