Proszę koszty na stół

Ministerstwo Zdrowia i NFZ zapowiadają nowy projekt dotyczący rachunkowości zarządczej prowadzonej przez szpitale. Placówki medyczne korzystające ze środków publicznych będą miały obowiązek prowadzenia rachunku kosztów udzielanych świadczeń oraz dostarczania odpowiednich sprawozdań resortowi zdrowia.

Tak przewiduje projekt zmian w Ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej. Pracują nad nim Agencja Oceny Technologii Medycznych, NFZ i resort zdrowia.

Na skierowanym do konsultacji społecznych dokumencie jako termin wprowadzenia nowelizacji w życie widnieje data 1 stycznia 2010 roku.

- Wspólnie z Agencją Oceny Technologii Medycznych przygotowujemy projekt dotyczący analiz kosztowych i myślę, że ma on szanse na wdrożenie jeszcze w tym roku. Środki na realizację tego zadania są już zarezerwowane - powiedział niedawno prezes NFZ Jacek Paszkiewicz w wywiadzie dla Rynku Zdrowia.

Bezcenna wiedza

Zarówno resort zdrowia, jak i NFZ przywiązują dużą wagę do powodzenia tych wielkich rachunków. Tak zdobywana wiedza jest wręcz bezcenna, bo dałaby płatnikowi podstawy do urealnienia wycen procedur, a szpitalom możliwość benchmarkingu. Fundusz wraz z AOTM planują wypracowanie szablonu ankiety, obejmującej koszty poszczególnych zdarzeń medycznych i zbudowanie odpowiedniego oprogramowania, służącego do liczenia kosztów. Takie narzędzie informatyczne funkcjonowałoby najpierw w kilkudziesięciu szpitalach.

Jak tłumaczy nam z-ca prezesa ds.medycznych NFZ Jacek Grabowski, dokładniej rzecz biorąc, istnieją trzy odrębne projekty, ale ukierunkowane na ten sam cel: poznanie realnych kosztów w ochronie zdrowia. Pierwszy z nich, o charakterze legislacyjnym, przygotowywany przez Ministerstwo Zdrowia, zakłada ustawowy obowiązek sprawozdawania danych kosztowych przez wszystkie szpitale wraz z nadejściem kolejnego roku. Drugi - to pilotaż bardziej zaawansowanego liczenia; weźmie w nim udział co najmniej 40 szpitali, które będą w stanie prowadzić rachunek kosztów według poprawionej już w NFZ klasyfikacji ICD-9, nie tylko w rozbiciu na ośrodki kosztów (oddziały szpitalne), ale i grupy zdarzeń, w sposób - co bardzo ważne - pozwalający na porównanie tych danych. Trzeci projekt - tzw. Euro DRG, realizowany przez reprezentantów dziesięciu państw UE - zmierza do wypracowania modelu zmian w systemie DRG, tak aby możliwe stało się prowadzenie benchmarkingu pomiędzy szpitalami w Europie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH