Propozycje resortu zdrowia są frustrujące dla lekarzy POZ

Nie da się zapewnić realizacji pakietów kolejkowego i onkologicznego bez zwiększenia finansowania podstawowej opieki zdrowotnej. Tymczasem resort zdrowia proponuje lekarzom POZ to, co już mają w kontraktach.

Mowa jest o tych samych środkach, tyle że rozłożonych w różnych miejscach. A to nie jest motywujące. Pamiętajmy, że podstawowa opieka zdrowotna od sześciu lat nie miała podwyżki. I obecnie także jej nie dostanie, choć stawka kapitacyjna powinna wzrosnąć o ok. 20%.

Nie ma zatem dodatkowych pieniędzy na utrzymanie infrastruktury ani na zatrudnienie nowego personelu, chociaż większa liczba lekarzy jest tak bardzo potrzebna. POZ nadal nie będzie miała szansy stać się atrakcyjnym pracodawcą.

Propozycja likwidacji podwyższonej (potrójnej - red.) stawki za leczenie pacjentów kardiologicznych oraz z cukrzycą wydaje się nie do końca przemyślana i wywołuje wśród lekarzy poczucie głębokiej frustracji. Nie ma żadnych badań, które przyniosłyby dowody, iż dotychczas działający system, aktywizujący lekarzy do opieki nad osobami z tymi schorzeniami poprzez podniesienie stawki, nie sprawdził się. Obecnie jest on po prostu likwidowany.

Efekt będzie taki, że lekarze zaangażowani w leczenie chorych kardiologicznych i pacjentów z cukrzycą dostaną po kieszeni, ponieważ tzw. kwoty 3:0 zostaną włączone do stawki kapitacyjnej. Za to ci, którzy taką aktywnością się nie wykazywali, dostaną w ten sposób podwyżkę.

Co do badań z zakresu specjalistyki, które miałaby wykonywać POZ - czy np. USG krtani lub przełyku jest na tym poziomie rzeczywiście potrzebne? Chyba nie, bo to badanie rzadkie, a w POZ wypadałoby skoncentrować się na tym, z czym mamy do czynienia w skali masowej. Nieporozumieniem wydaje się również USG piersi. To badanie powinni wykonywać naprawdę doświadczeni specjaliści, ponieważ jest ono obarczone dużym ryzykiem błędu.

Ponadto kwota 350 mln zł przewidziana na finansowanie diagnostyki w ramach podstawowej opieki zdrowotnej to zdecydowanie za mało.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH