Po dymisji wiceministra Marka Twardowskiego

16 grudnia 2010 r. podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Twardowski podał się do dymisji. Jednym z powodów tej decyzji był spór o kontrakty na 2011 r. z Federacją Porozumienie Zielonogórskie oraz opóźnienie wejścia w życie zaktualizowanych wykazów leków refundowanych, na których miały znaleźć się długodziałające analogi insulin.

Dymisja została przyjęta.

Marek Twardowski był wiceministrem odpowiedzialnym m.in. za politykę lekową.

Kiedy zamykaliśmy to wydanie Rynku Zdrowia, resort informował, że nowa lista leków refundowanych wejdzie w życie 30 grudnia 2010 r. (wcześniej ministerstwo zapowiadało, że datą graniczną będzie 16 grudnia). Wbrew wcześniejszym deklaracjom resortu, może zabraknąć na niej długodziałających analogów insulin.

Dobra decyzja, ale...

Po dymisji wiceministra na "giełdzie" z nazwiskami następców Marka Twardowskiego najczęściej pojawiało się jedno - Artur Fałek, dyrektor departamentu polityki lekowej i farmacji Ministerstwa Zdrowia.

Zdaniem byłego ministra zdrowia, posła Marka Balickiego, nowym wiceministrem nie zostanie żaden z posłów. - Z grona nie-parlamentarzystów Platforma Obywatelska ma niewielki wybór, ławka jest krótka. Natomiast jeżeli nie może to być polityk, to będzie fachowiec. Jednak większość fachowców uwikłanych jest biznesowo. Z tego wniosek, że stanowisko to obejmie albo ktoś spoza polityki, albo dyrektor Fałek - uważa poseł Balicki.

Jednak, jego zdaniem, ten awans nie będzie korzystny dla dyrektora: - Po wyborach, nawet jeżeli wygra je PO, nastąpi zmiana ministra zdrowia. Poza tym wiceministrowie po wyborach odwoływani są automatycznie. Dlatego dyrektor przyjęcie tego awansu powinien głęboko rozważyć - mówił Rynkowi Zdrowia były minister zdrowia, który prawa rządzące polityką zna bardzo dobrze z własnego doświadczenia...

Marek Balicki uważa, że odwołanie wiceministra Twardowskiego było dobrą decyzją, ale... - Ta sytuacja to kompromitacja rządu. Za minutę dwunasta przed podejmowaniem ważnych decyzji nie ma osoby odpowiedzialnej.

Czas nagli

Na konieczność przygotowania merytorycznego, szczególnie pod kątem znajomości procesu legislacyjnego, przyszłego następcy ministra Twardowskiego wskazuje poseł Bolesław Piecha, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, były wiceminister zdrowia.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH