Jak czują się pacjenci po pierwszej studniówce obecnego rządu? Może wszyscy czulibyśmy się lepiej, wiedząc dokładnie, co szykują politycy...
Systemowe zmiany w ochronie zdrowia - to jedno z haseł minister Ewy Kopacz na konferencji podsumowującej 100 dni rządów koalicji PO-PSL w Ministerstwie Zdrowia. Argumentowała, że w ciągu tych 100 dni resort przez nią kierowany przedstawił propozycje zmian systemowych w projektach ustaw "konsultowanych obecnie z partnerami społecznymi podczas obrad Białego Szczytu". Próżno jednak szukać tych projektów zarówno na stronach Ministerstwa Zdrowia, jak i Kancelarii Premiera czy Sejmu.
Odbiorca wiadomości polityczno-społecznych powie, że projekty zostały złożone do Sejmu. Projekt ustawy to określony druk, któremu nadaje się numer, wiadomo jest także, kto jest autorem (grupa posłów, obywateli, prezydent, rząd). Druków sejmowych dotyczących zmian systemowych w ochronie zdrowia jednak nie ma.
Każdy ma jakiś pomysł
Jakieś projekty, nad którymi nieformalnie obradowała Rada Ministrów, zostały przekazane uczestnikom Białego Szczytu. Wersji projektów jednak było kilka od tamtego czasu i nadal nie wiadomo, kto jest autorem kolejno wprowadzanych zmian. Uczestnicy obrad Białego Szczytu tymczasem bynajmniej nie odnoszą się podczas obrad do konkretnych propozycji przedstawianych przez rząd.
Ba, przedstawiają własne projekty, jak na przykład zrobiła to Polska Izba Ubezpieczeń, prezentując solidne opracowanie systemu, w którym prywatne ubezpieczalnie otrzymują środki publiczne (80% stawki kapitacyjnej rozumianej jako kwota przypadająca ogółem na jednego ubezpieczonego w NFZ), za które, wraz z dodatkowym ubezpieczeniem opłacanym przez tego ubezpieczonego (pod warunkiem, że nie ukończył jeszcze 65. roku życia), będą refundowały mu leczenie (poza procedurami wysokospecjalistycznymi i ratownictwem medycznym).
Tylko dla domyślnych
Problem z odczytaniem intencji rządu mają nie tylko dziennikarze szukający klarownego stanowiska rządu. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan oświadczyła, że "nie jest w stanie jednoznacznie określić przekazanego do konsultacji projektu ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Projekt ten pomija wiele kwestii, które były regulowane w istniejącej Ustawie o zakładach opieki zdrowotnej z 1991 roku, w tym m.in. kwestie: uprawnień i obowiązków pracowników, akredytacji zakładów, praw pacjenta, sporządzania i wykorzystywania dokumentacji medycznej, zakazu reklamy.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
- 22:33 Jak mierzyć sukces nowej terapii lekowej w kardiologii?
- 21:43 Najbardziej toksyczne w e-papierosach są aldehyd cynamonowy oraz wanilina
- 21:23 Nominacje profesorskie w Pałacu Prezydenckim
- 21:00 Protestujący w Sejmie: spotkanie z minister Rafalską bez przełomu, będzie kolejne
- 20:38 Pracodawcy RP: płacić za wynik zdrowotny, nie za świadczenie
- 20:04 MZ: po likwidacji Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Gostyninie
- 19:44 Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej nadzoru nad kosmetykami
- 19:10 MZ zachęca w radiowych spotach do profilaktyki onkologicznej
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 4 Szpitale onkologiczne przekraczają ryczałt. Czy to dobra forma finansowania?
- 5 Eksperci: nie widzieliśmy odry od 20 lat, nie spodziewaliśmy się jej ataku
- 6 W klubie fitness jest więcej groźnych mikroorganizmów niż w toalecie
- 7 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
- 8 Eksperci: mówimy całą prawdę o niepożądanych odczynach poszczepiennych
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych