Projekty, konsultacje, Założenia

Czy ten pakiet będzie miał moc uzdrawiającą?

Ministerstwo Zdrowia już po raz drugi w tej kadencji przygotowało pakiet projektów ustaw, które mają zreformować polską ochronę zdrowia. O przygotowaniach do "ofensywy ustawodawczej" słyszeliśmy już na początku tego roku. Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiadała nawet, że blok projektów zostanie ogłoszony w marcu, potem, że pod koniec kwietnia, jeszcze później, że z końcem czerwca. Jednak tak naprawdę ów pakiet zaistniał we wrześniu. O jego wybranych projektach piszemy w październikowym raporcie Rynku Zdrowia.

Resort zdrowia ma obecnie dużo większe szanse na przeprowadzenie planowanych zmian ze względu na inną sytuację polityczną, niż była jeszcze wiosną tego roku. Po czerwcowych wyborach prezydenckich rząd Donalda Tuska może być spokojny o przychylność głowy państwa wobec kolejnych projektów ustaw.

Gorący temat kampanii

Pierwszy zestaw ustaw autorstwa resortu zdrowia kierowanego przez Ewę Kopacz wszedł w życie w bardzo niewielkim zakresie. O ile batalia sejmowa zakończyła się pozytywnie dla projektów, o tyle większość z nich została zawetowana przez ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Prezydent zawetował trzy z sześciu ustaw zdrowotnych: o przekształceniu ZOZ-ów w spółki, o pracownikach ZOZów oraz ustawę wprowadzającą reformę ochrony zdrowia.

- Stosując konstytucyjne prawo, spełniłem swoje obietnice wyborcze. Mówiłem, że nigdy nie zgodzę się na prywatyzację szpitali. Jednak zmiany w ochronie zdrowia są potrzebne, dlatego podpisałem 3 ustawy - mówił w listopadzie 2008 r. prezydent Lech Kaczyński, który podpisał wówczas Ustawy: o akredytacji w ochronie zdrowia, o konsultantach w ochronie zdrowia.

Natomiast Ustawę o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta skierował do Trybunału Konstytucyjnego.

Sejm mógł oczywiście przegłosować weto prezydenckie, jednak mimo gorączkowych dyskusji koalicji PO-PSL z Lewicą, nie udało się przekonać lewicowych posłów do głosowania za ustawami reformującymi system.

Sytuacja polityczna uległa diametralnej zmianie w kwietniu tego roku po tragicznej katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, w której zginął m.in. Lech Kaczyński. Ogłoszono wybory prezydenckie.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH