Projektujmy, pamiętając o pacjentach

Architekci coraz częściej zwracają uwagę na potrzebę humanizacji architektury szpitalnej w Polsce. Przypominają, że odpowiednie warunki socjalne mają znaczący wpływ na proces leczenia osób hospitalizowanych.

Wskazują, że - jak udowodniono w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytani i - skracają one czas leczenia oraz ilość przyjmowanych leków o ponad 20%. Nie jest to zatem kwestia wyłącznie godności i praw pacjenta, ale także pewnej synergii: im lepiej chory czuje się w obiekcie szpitalnym, tym mniej kosztuje jego leczenie.

Dlatego ruszyła kampania społeczna "3 metry dla pacjenta", w ramach której opracowane zostały trzy postulaty: dialogu - poprzez wprowadzenie obowiązku przeprowadzania konsultacji społecznych, edukacji - poprzez wspólne działania architektów na rzecz podnoszenia świadomości interesariuszy i pacjentów w kwestii humanizacji architektury szpitalnej oraz dążenia do zmian w prawie zamówień publicznych z uwzględnieniem aspektu humanizacji architektury szpitalnej.

Można inaczej

Dr inż. arch. Michał Grzymała-Kazłowski, właściciel warszawskiej firmy projektowej Archimed, jedyny w Polsce architekt posiadający specjalizację Master of Engineering in Hospital Management, przypomniał, że obowiązujące przed laty standardy projektowania sankcjonowały całkowity prymat medycyny nad człowiekiem. Problem w tym, że chorzy przebywający w lecznicach, w których dbano przede wszystkim o optymalizację przestrzeni w zakresie higieny, popadali w depresję i stany lękowe.

W latach 70. ub. wieku szkocki lekarz zauważył, że istnieją miejsca, w których ludzie zdrowieją szybciej niż w innych, co jest nie tylko korzystniejsze dla nich samych, ale przy okazji znacznie tańsze. Zaczął badać tę kwestię, a multidyscyplinarna wiedza specjalistów z różnych dziedzin doprowadziła z czasem do powstania kierunku healing environment (środowisko wspomagające procesy terapeutyczne).

- Fakt , iż przestrzeń otaczająca pacjenta podczas jego pobytu w szpitalu ma wpływ na jego kondycję fizyczną i psychiczną, z wielkim trudem przebija się w Polsce do świadomości - mówi dr inż. arch. Anna Malicka, właścicielka Pracowni Architektura i Budownictwo Aribud z Poznania, propagatorka akcji "3 metry dla zdrowia pacjenta".

Duże korzyści, mały koszt

- Istnieje wiele elementów, obecnie zupełnie niedocenianych, które można poprawić w polskich szpitalach. W dodatku niewielkim kosztem. Na przykład pokój dzienny na oddziale, w którym w czasie wolnym od badań chorzy mogą poczytać, obejrzeć telewizję czy zwyczajnie porozmawiać. Takie chwile pomagają się odstresować i choć na moment zapomnieć o chorobie - dodaje.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH