Projekt utkwił w konsultacjach

Podejścia do PES wciąż limitowane

Trwa wiosenna sesja Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego. Wiadomo już, że 116 lekarzy z 477 nie zdało egzaminu z interny, w tym 77 osób nie zdało go po raz kolejny. Dla części z nich skończył się 4-krotny limit podejść do egzaminu, co oznacza, że muszą powtórzyć całą specjalizację, aby zdawać ponownie. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia jeszcze we wrześniu ub.r. przedstawiło założenia do projektu ustawy, która zniosłaby m.in. limitowanie podejścia do PES. Niestety, projekt nadal pozostaje na etapie konsultacji społecznych.
Tegoroczny egzamin z interny nie wzbudzał już tak niezdrowych emocji jak w poprzednich latach, kiedy testu nie zdawało nawet 40% przystępujących do niego lekarzy. Od kiedy konsultantem krajowym w dziedzinie chorób wewnętrznych jest doc. Jacek Imiela, pytania testowe oceniane są jako jednoznaczne i zrozumiałe, co nie oznacza jednak, że testy stały się łatwiejsze.
Coraz więcej osób nie zdaje po raz kolejny
- Nie zdało ok. 24% osób podchodzących do egzaminu. To lepszy wynik niż ten z jesieni ubiegłego roku. Test był dobrze przygotowany: pytania zostały skonstruowane poprawnie, jedno unieważniono. Atmosfera wokół tego egzaminu bardzo się poprawiła. Doc. Imiela włożył w to wiele pracy - mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Mariusz Klencki, zastępca dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi.
Jak informuje dr Klencki, większość niepowodzeń podczas tego egzaminu dotyczy osób, które już wcześniej go nie zdały. Gdyby wziąć pod uwagę pozostałych przystępujących, tj. zdających po raz pierwszy, okazałoby się, że spośród nich egzaminu nie zdało zaledwie 14%.
W tej sesji egzamin nie do końca powiódł się adeptom kardiologii. 35% ze 139 zdających nie zaliczyło testu.
- Test z kardiologii był dość trudny, choć nie odbiegał od tych z lat poprzednich. Tu także zwiększa się grupa osób, które nie zdały kolejny raz - komentuje dr Mariusz Klencki.
Całą wiosenną sesję można będzie - jak wyjaśnia zastępca dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi - ocenić dopiero pod koniec czerwca. Wiele egzaminów jeszcze się nie odbyło.
Wiadomo jednak, że po tej sesji przybędzie osób, które zdawały już po raz czwarty egzamin specjalizacyjny i żeby zdawać po raz kolejny, muszą powtórzyć specjalizację. Warto jednak zadać pytanie, czy w takiej sytuacji nie warto zastanowić się nad rozpoczęciem innej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH