Projekt ustawy o zdrowiu publicznym jest gotowy

Projekt ustawy o zdrowiu publicznym niebawem trafi do konsultacji społecznych, a po kolejnych 30 dniach do Sejmu - poinformowała 17 lutego premier Ewa Kopacz.

Jak dodała premier, wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera, która pod koniec grudnia ub.r. została powołana na stanowisko pełnomocniczki rządu ds. projektu ustawy o zdrowiu publicznym w resorcie zdrowia, dostarczyła jej kompletny projekt ustawy 16 lutego.

Po wstępnej analizie

tego projektu uważam, że to jest dobry projekt. Warto mieć tę ustawę. Będzie przełomem, jeśli chodzi o polski system ochrony zdrowia - podkreśliła Ewa Kopacz.

Premier dodała, że niezależnie od konsultacji społecznych, Beata Małecka-Libera planuje zorganizować kilkanaście spotkań, aby rozmawiać o tym projekcie z różnymi środowiskami.

Kopacz zaznaczyła, że do projektu ustawy dołączony jest dokument w formie rozporządzenia dotyczącego Narodowego Programu Zdrowia (obecny kończy się w tym roku - PAP), w którym opisane jest jego finansowanie - m.in. z wpływów pochodzących z realizacji ustawy hazardowej i ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

- Pani minister chce, aby 250 mln zł (rocznie), które są w Narodowym Programie Walki z Rakiem, jak również pieniądze, które do tej pory były z tzw. ustawy hazardowej i tzw. ustawy walki z narkotykami - miały jeden wspólny koszyk. Narodowy Program Zdrowia był finansowany dokładnie z tych pieniędzy - przypomniała Ewa Kopacz.

Jak mówiła, zasadność wydawania pieniędzy z Narodowego Programu Walki z Rakiem była poddawana w wątpliwość przez różne instytucje. Jednak - jak zaznaczyła - bardziej "opłacalne jest inwestowanie pieniędzy w profilaktykę niż potem w medycynę naprawczą. Więc tego rodzaju aspekty również są opisane w tym Narodowym Programie Zdrowia".

Start w 2016 roku?

Beata Małecka-Libera, która 17 lutego uczestniczyła w zorganizowanej w Senacie debacie pt. "Polski mężczyzna może żyć dłużej i zdrowo się starzeć", powiedziała, że nowy Narodowy Program Zdrowia dotyczyć będzie nie tyle działań obejmujących konkretne schorzenia, ale czynników ryzyka. W tym kontekście wymieniła m.in. otyłość, nadciśnienie oraz papierosy i alkohol.

Dodała, że główny nacisk resort zdrowia chce położyć na stworzenie rozwiązań profilaktyczno-edukacyjnych. Jak oceniła, dotychczasowe działania profilaktyczne nie przyniosły spodziewanego efektu, bo programy zdrowotne, które są realizowane zarówno centralnie, jak i w samorządach, nie są spójne, brak im kontynuacji i oceny.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH