Projekt ustawy dopuszczający alternatywne wobec spalania metody utylizacji szpitalnych odpadów, czyli autoklawowanie i sterylizację, został przyjęty przez rząd w marcu tego roku. Trafił już do parlamentu.

Rynek Zdrowia prześledził losy tej nowelizacji.
- Nawet 100 mln zł oszczędności rocznie może przynieść polskiej służbie zdrowia przyjęcie projektu nowelizacji Ustawy o odpadach, która dopuszcza stosowanie alternatywnych metod utylizacji odpadów medycznych - twierdzi Stowarzyszenie "Bez Dioksyn", które skupia firmy i osoby fizyczne związane biznesowo z unieszkodliwianiem oraz gospodarowaniem odpadami medycznymi i weterynaryjnymi.
Projekt długo tkwił w rządowych szufladach. W trakcie naszych dociekań, niejako przy okazji, okazało się natomiast, że w sejmowych archiwach nie ma (tak twierdzi poseł Janusz Palikot) protokołu z obrad Podkomisji Ochrony Środowiska, wprowadzającego w 2005 roku przegłosowany przez Sejm zapis mówiący, że odpady medyczne mogą być unieszkodliwiane tylko w spalarniach.

Co powie rząd

Na potrzeby kampanii, uzasadniającej zasadność zezwolenia przez państwo na autoklawowanie szpitalnych śmieci, Stowarzyszenie "Bez Dioksyn" przygotowało stosowne zestawienia i wyliczenia.
Wynika z nich, że ceny oferowane przez firmy stosujące metody alternatywne kształtują się wraz z odbiorem odpadów w granicach ok. 1,6 zł za kg odpadów, ceny spalarni są z reguły o ok. 1,5-2 złote wyższe. Natomiast po wprowadzeniu metod alternatywnych koszt dla szpitala winien oscylować pomiędzy 1,2-1,6 zł za kilogram odebranych odpadów medycznych.
Jan Bodnar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego, uważa, że dopuszczenie metod alternatywnych spowoduje oszczędności w ochronie zdrowia: - GIS sporządził projekt rozporządzenia do projektu ustawy o nowelizacji Ustawy o odpadach. Projekt rozporządzenia dopuszcza stosowanie metod alternatywnych. Popieramy wprowadzenie tych metod - powiedział nam Jan Bodnar.
Czy przepisy się zmienią - nie jest pewne, wszystko w rękach posłów. Projekt na jakiś czas utknął w urzędniczej machinie, krążył pomiędzy Radą Ministrów a Ministerstwem Środowiska.
"Po uwzględnieniu postanowień Rady Ministrów z dnia 3 marca br., 20 marca został on ponownie przekazany przez Ministra Środowiska do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów" - informował nas Departament Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Środowiska.
Z kolei Centrum Informacyjne Rządu poinformowało nas, że projekt został już przesłany przez RM do Sejmu. Teraz nad dokumentem będą pracowali posłowie z sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, a później parlament zdecyduje o tym, czy i w jakim kształcie zostaną przyjęte rozwiązania prawne w kwestii odpadów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH