Projekt budzi wiele wątpliwości

Wraz z końcem stycznia upłynął termin konsultacji społecznych dotyczących nowelizacji ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej (POZ). Uwag do projektu jest wiele. Głównym zarzutem stawianym przez wielu opiniujących jest jego zbytnia ogólnikowość.

Jak zapewnia resor t, uszczegółowienie ma zostać zawarte w rozporządzeniach. Wiadomo jednak, że diabeł tkwi właśnie w szczegółach. Tymczasem o nich wciąż wiadomo niewiele.

Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, apeluje o to, aby ustawa była bardziej precyzyjna, zaprezentowana wraz z aktami wykonawczymi, do których się odwołuje. Podkreśla też, że reforma podstawowej opieki zdrowotnej jest procesem wieloletnim.

- Nie może być tak, jak to jest w projekcie ustawy, że po półrocznym pilotażu nowy model będzie obligatoryjny dla wszystkich. To musi być proces, musi zostać stworzona fakultatywność nowej formy działania. Jesteśmy zdania, że ten model musimy dopiero zbudować, przedstawić konkretne rozwiązania świadczeniodawcom, aby mogli się na nie zdecydować - stwierdza Krajewski.

Sposób na kolejki?

Jak przekonuje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ), nowelizacja, która miała określić na nowo rolę i nadać nowe znaczenie w systemie ochrony zdrowia podstawowej opiece zdrowotnej, sprowadza się do próby zmniejszenia kolejek pacjentów oczekujących na świadczenia.

- Nic nie mówi się o prof ilaktyce, o promocji zdrowia. W założeniach do ustawy wszystko to było należycie eksponowane. Natomiast w propozycji ustawy nie ma o tym już ani słowa - wskazuje prezes PPOZ.

- Krótkoterminowemu celowi - zmniejszeniu kolejek - mają służyć zmiany organizacyjne i nowe zasady finansowania szpitali, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz POZ. Tyle że na realizację tego trzeba być przygotowanym pod względem finansowym, kadrowym i organizacyjnym. O finansowaniu mówi się, niestety, bardzo mgliście w postaci obietnicy o zwiększeniu nakładów do 20% na POZ w strukturze wydatków na ochronę zdrowia, natomiast o kadrach, potrzebnych do realizacji tych założeń ustawa nie mówi właściwie nic - podkreśla Bożena Janicka.

Jej zdaniem w dalszym ciągu nie przedstawiono żadnej długoterminowej polityki kadrowej, która mogłaby w dłuższej perspektywie zapewnić odpowiednią liczbę lekarzy, konieczną dla prawidłowego funkcjonowania POZ.

Definicja lekarza POZ

- Projekt ustawy określa definicję lekarza POZ. Pozostaje jednak istotne pytanie: skąd ich wziąć? - pyta Janicka, podkreślając, że na obecną kadrę funkcjonującą w POZ nie można nakładać nowych zadań.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH