- Planujemy przeorganizowanie programów lekowych w neurologii. Nie obiecujemy, że uda się je wprowadzić już w maju, jednak zrobimy wszystko, żeby zyskały nowy wymiar, na wzór tych, które wprowadzamy w reumatologii - zapowiada IZABELA OBARSKA, dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia.

O modyfikacjach, jakie powinny zajść w programach lekowych w neurologii, eksperci dyskutowali w oparciu o programy w stwardnieniu rozsianym (SM) oraz program dotyczący leczenia schorzeń neurologicznych immunoglobulinami, w trakcie II Konferencji Naukowo-Szkoleniowej "Programy lekowe i świadczenia gwarantowane w neurologii" w Warszawie.

Jeden zamiast dwóch?

Dyrektor Obarska wyjaśniła, że w celu wypracowania zmian konieczne jest nawiązanie współpracy z zespołem neurologów, którego skład powinna zgłosić konsultant krajowa w dziedzinie neurologii prof. Danuta Ryglewicz.

Jak powiedziała dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w MZ, wzorem dla zmian będą przekształcenia, jakich resor t dokonał w reumatologii, gdzie zmieniono praktycznie wszystkie programy, kierując się obowiązującymi obecnie standardami terapeutycznymi.

- Podobnie zamierzamy przekonstruować programy w neurologii. W stwardnieniu rozsianym (SM) na przykład rozważamy zastąpienie obecnie funkcjonujących dwóch programów lekowych - jednym. Ostateczna decyzja zostanie jednak podjęta wspólnie z zespołem neurologów. Z naszej strony jest taka propozycja, aby w SM program był jeden, gdyż obecnie funkcjonujący podział jest zbyt sztywny - zaznaczyła dyrektor Obarska.

Dodała też, że praca nad nowymi programami wymaga czasu, dlatego resort zdrowia nie może obiecać, że zmiany uda się wprowadzić od 1 maja br.

Z kolei prof. Danuta Ryglewicz podkreśliła, że neurolodzy są bardzo chętni do współpracy. Konsultant krajowa obiecała, że podejmie się utworzenia zespołu. - Chciałabym, żeby w zespole tym znaleźli się specjaliści, k tórzy zajmują się leczeniem konkretnych chorób w neurologii. Praktycy bowiem najlepiej wiedzą, jakie zmiany w programach lekowych w danej jednostce chorobowej w neurologii są niezbędne - podkreśliła prof. Ryglewicz.

Konieczne zmiany w I linii leczenia

Dr Alina Kułakowska, kierownik Kliniki Neurologii i Oddziału Udarowego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, zwróciła uwagę na zakres zmian w programie pierwszoliniowym leczenia SM.

Ekspertka wyjaśniła, że bardzo ważną kwestią jest wprowadzenie ryczałtu na obsługę programu lekowego. Wyjaśniła, że obecnie w programie lekowym pierwszej linii NFZ pokrywa w stosunku jeden do jednego koszt podawanego leku. Oprócz tego jest ryczałt na diagnostykę, który wynosi 24 punkty w skali roku (cena punktu to 52 zł).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH