Relacja z debaty redakcyjnej "Rynku Zdrowia"

Na tym prawnym, a także kompetencyjnym sporze między Ministerstwem Zdrowia a Narodowym Funduszem Zdrowia, cierpią pacjenci wymagający specjalistycznego, drogiego leczenia. Wprowadzanie nowych programów terapeutycznych wciąż wzbudza spore emocje u wszystkich zainteresowanych stron. Dlatego zaprosiliśmy reprezentantów tychże stron do udziału we wspólnej debacie. Uczestniczyli w niej posłowie, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i NFZ oraz konsultanci krajowi i wojewódzcy, m.in. w dziedzinie onkologii, reumatologii, kardiologii i chorób zakaźnych.

Redakcja: - W czym tkwi prawna istota sporu między Ministerstwem Zdrowia a Narodowym Funduszem Zdrowia, dotyczącego wprowadzania nowych programów terapeutycznych i czy jest nadzieja, że wreszcie uda się rozwiązać ten decyzyjny pat?

Artur Fałek: - Przedmiotem sporu jest zarządzenie nr 36/2005 Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie sposobu i trybu rozpatrywania wniosku o wdrożenie nowego programu terapeutycznego (lekowego) w zakresie programów finansowanych przez NFZ. Zarządzenie to zostało unieważnione 26 sierpnia ubiegłego roku przez ówczesnego Pana Ministra. Myślę, że omawianie zastrzeżeń, jakie miał Minister do tego zarządzenia, nie jest już tak istotne. Natomiast istotniejszy jest dalszy ciąg sprawy. 10 marca br. Sąd Administracyjny, do którego zwrócił się NFZ, orzekł, że decyzja Ministra Zdrowia została podjęta na podstawie niewłaściwej podstawy prawnej, wobec czego w świetle prawa jest nieważna. Natomiast NFZ, mając świadomość, że niektóre zapisy zarządzenia mogły być trudne do zaakceptowania z różnych powodów i dla nowego kierownictwa Ministerstwa Zdrowia, stoi na stanowisku, iż konieczna jest współpraca między tymi dwiema instytucjami. Fundusz jest gotowy do przedefiniowania swojego stanowiska.
Mamy do czynienia z nową sytuacją, bo 12 czerwca wpłynęło do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia pismo podpisane przez Pana Ministra Bolesława Piechę. Przytoczę fragment tego pisma: "(…) Mając na uwadze toczące się postępowanie administracyjno- sądowe, które spowodowało wstrzymanie możliwości wdrażania nowych programów, uważam, iż obecna sytuacja skutkuje znacznym ograniczeniem dostępności pacjentów do wybranych świadczeń opieki zdrowotnej i wymaga podjęcia pilnych działań. (…) Wyrażam przekonanie, iż optymalnym rozwiązaniem z uwagi na złożoność zagadnienia byłoby podjęcie ścisłej współpracy Funduszu oraz Ministerstwa nad przygotowaniem propozycji w omawianym zakresie. Zwracając się z prośbą o podjęcie pilnych działań, deklaruję gotowość współpracy pracowników Ministerstwa Zdrowia w niniejszej sprawie".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH