Wobec braku środków, NFZpowinien zdecydować: czy finansujemy terapie przedłużające życie, czy takie, które poprawiają jego jakość

Jeszcze w lutym nowa Rada Narodowego Funduszu Zdrowia ma po raz pierwszy dyskutować o losach programów lekowych. - Podczas posiedzenia Rady będzie rozważana m.in. kwestia uchylonego zarządzenia prezesa NFZ, regulującego sposób i tryb wdrażania tych programów - powiedział nam 2 lutego wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.
W szufladach biurek w centrali NFZ leży ponad 50 wniosków o rozpatrzenie projektów programów terapeutycznych (lekowych). Nic się z nimi nie dzieje, bo brak prawa, które powiedziałoby urzędnikom, co mają robić. Pat i niemoc w tej sprawie trwa już pół roku.

irmom mówimy nie

1 lipca ubiegłego roku weszło w życie zarządzenie prezesa NFZ regulujące sposób i tryb wdrażania nowych programów terapeutycznych, ale zostało unieważnione przez ówczesnego ministra zdrowia Marka Balickiego. Minister uznał, że dokument narusza jego kompetencje i sprzyja korupcji, bo daje możliwość zgłaszania nowych programów terapeutycznych, m.in. firmom farmaceutycznym.
Według Artura Fałka, dyrektora departamentu gospodarki lekiem w NFZ, opracowano przejrzystą procedurę, która właśnie z powodu klarowności zasad musiałaby być przestrzegana, bo ewentualne odstępstwa od kryteriów od razu byłyby zauważone i oprotestowane.
- Stworzono kryteria, w których tak naprawdę decyzja o włączeniu programu czy kolejności jego włączania nie była zależna od urzędników Funduszu, tylko od powołanej Rady Programów Terapeutycznych - przekonuje dyrektor Artur Fałek. - Fundusz pokładał w tych ludziach nadzieję, że dokonają najlepszego wyboru ze względu na potrzeby zdrowotne społeczeństwa.

Korekty antykorupcyjne

Rozpatrywanie wniosków o wdrożenie nowych programów utknęło w martwym punkcie. Tymczasem to programy terapeutyczne są dla wielu chorych jedyną drogą dostępu do zarejestrowanych, nowoczesnych, bardzo drogich leków. W ten sposób finansuje się innowacyjne terapie pozwalające wydłużyć życie pacjentów w sytuacji, gdy zawiodły dotychczas stosowane metody leczenia lekami refundowanymi.
Wiceminister zdrowia Bolesław Piecha pytany przez dziennikarza "Rynku Zdrowia", czy politycy zamierzają coś zmienić w zarządzeniu prezesa NFZ odpowiedział: - Myślę, że konieczne są niewielkie korekty, właśnie w kierunku antykorupcyjnym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH