Program wymaga rozszerzenia

- W ostatnim sezonie infekcyjnym nastąpił dramatyczny wzrost zachorowań wywołanych wirusem RS (RSV - ang. respiratory syncytial virus). Tymczasem patogen ten może doprowadzić do zgonu w grupie noworodków urodzonych przedwcześnie - przestrzega prof. EWA HELWICH, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii.

Ekspertka apeluje o pilne rozszerzenia immunoprofilaktyki przy użyciu paliwizumabu, który, z powodu braku specyficznego leczenia, stanowi najważniejszy czynnik w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi zakażeń wywołanych wirusem RS.

Killer wśród wcześniaków

Jak podkreślają specjaliści, wirus syncytium nabłonka oddechowego (RSV) jest wysoce zakaźnym patogenem, będącym główną przyczyną powtarzających się każdego roku epidemii zakażeń dróg oddechowych. Co roku doprowadza on do infekcji u ok. 70% dzieci w pierwszym roku życia oraz u prawie 100% maluchów w wieku do 2. roku życia. W konsekwencji staje się powszechną na całym świecie przyczyną hospitalizacji w pierwszym roku życia.

- U starszych dzieci i osób dorosłych zakażenie RSV zwykle przebiega łagodnie, z objawami nieżytu górnych dróg oddechowych, katarem lub ze średnim nasileniem w postaci zapalenia oskrzeli. Jednak u dzieci urodzonych przedwcześnie może być przyczyną ciężkiego zapalenia oskrzelików albo zapalenia płuc z niewydolnością oddechową, co wymaga hospitalizacji i wentylacji mechanicznej - wyjaśnia prof. Helwich.

Konsultant w dziedzinie neonatologii tłumaczy również, że u maluchów przedwcześnie urodzonych oraz tych, które miały kłopoty po urodzeniu (z dysplazją oskrzelowo-płucną i istotną hemodynamicznie wrodzoną wadą serca), przebieg choroby zwykle bywa dramatycznie ciężki i może prowadzić do śmierci.

Co więcej, dane dotyczące śmiertelności w skazują, że zakażenie wirusem RS jest istotną przyczyną zgonów niemowląt właśnie w krajach rozwiniętych. Predyspozycja do zachorowania na ciężką postać zapalenia oskrzelików wywołaną przez wirus RS jest odwrotnie proporcjonalna do wieku ciążowego. Zgodnie z aktualnymi danymi, niemowlęta urodzone w 29.-32. tygodniu ciąży trzykrotnie częściej wymagają leczenia w oddziale intensywnej terapii oraz sto sowania wentylacji mechanicznej niż wcześniaki urodzone w 35. tygodniu ciąży.

Prof. Helwich przypomina również, że sezon na zakażenie RSV w naszej strefie klimatycznej rozpoczyna się pod koniec października i trwa do kwietnia.

Dramatyczny sezon

Konsultant zwraca również uwagę na to, iż ostatni sezon zachorowań, tj. przełom 2016 i 2017 r., był dla noworodków dramatyczny.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH