Profesor KRZYSZTOF STROJEK, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii

Są pieniądze na realizację pierwszych zadań Programu Prewencji i Leczenia Cukrzycy w Polsce. Właśnie zakończyły się rozstrzygnięciem cztery konkursy rozpisane przez Ministerstwo Zdrowia na wybór realizatorów programu w zakresie: promocji problematyki cukrzycy w mediach, szkolenia lekarzy rodzinnych, szkolenia nauczycieli i opiekunów dzieci cierpiących na cukrzycę oraz opracowania koncepcji utworzenia centralnego rejestru osób chorych na cukrzycę. Ośrodki medyczne, które podjęły się promocji profilaktyki cukrzycy, otrzymają budżet na przygotowanie kampanii medialnej. To lekarze muszą zaproponować, co należy podczas tej kampanii powiedzieć, żeby uświadomić zdrowym ludziom, jakim zagrożeniem jest cukrzyca, jak się przed nią bronić i kiedy przeprowadzać badania profilaktyczne.
Uznaliśmy, że koniecznie trzeba usystematyzować i uporządkować program nauczania diabetologii - zarówno na studiach medycznych, jak i w trakcie szkolenia podyplomowego lekarzy rodzinnych oraz szkolenia pielęgniarek. Jako konsultant krajowy i osoba odpowiedzialna za przygotowanie programu prewencji i leczenia cukrzycy prezentuję pogląd, że szkolenie podyplomowe lekarzy w zakresie wiedzy z dziedziny diabetologii zbyt często jest prowadzone jedynie w oparciu o sponsoring przemysłu farmaceutycznego. Oczywiście, tak zorganizowane szkolenia są niezwykle cenne, bo to często jedyna możliwość uzyskania nowych informacji przez lekarzy, ale przy podawaniu tego rodzaju informacji akcent jest zazwyczaj przesunięty w stronę drogich terapii nowoczesnych o porównywalnej skuteczności z terapiami tradycyjnymi. Teraz, w ramach programu, dla wybranych ośrodków zostały zapewnione budżetowe pieniądze na opracowanie i organizację programu szkoleń lekarzy rodzinnych w zakresie diagnostyki oraz opieki nad chorymi na cukrzycę.
Zgodziliśmy się, że publiczne pieniądze warto przeznaczyć również na opracowanie i wprowadzenie programu informacyjnego dla opiekunów dzieci chorych na cukrzycę, zwłaszcza nauczycieli.
Zyskamy wiele, jeśli ci ludzie będą wiedzieli, co to jest cukrzyca i jak postępować z dziećmi cierpiącymi na tę chorobę w taki sposób, aby nie blokować ich aktywności, ale i zabezpieczyć przed negatywnymi skutkami, jakie niesie choroba.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH