Jednym z założeń Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego jest utworzenie regionalnych centrów zdrowia psychicznego, które już powinny rozpocząć działalność. W większości przypadków nie mają jednak szans na powstanie - barierą jest brak rozporządzeń ministerialnych, które uregulowałyby sprawę finansowania tego rodzaju świadczeń - oceniają eksperci.

Harmonogram wdrażania programu nie jest realizowany - ostrzega prof. Marek Jarema, krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii. Przypomnijmy, że rząd przyjął Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego 28 grudnia 2010 roku. Jednym z jego głównych celów jest zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi wielostronnej i powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej.

Ma temu służyć wdrożenie modelu zintegrowanej, środowiskowej opieki psychiatrycznej, w tym m.in. utworzenie na terenie województwa sieci centrów zdrowia psychicznego.

To zadanie samorządów

Zgodnie z założeniami narodowego programu, za utworzenie sieci centrów odpowiadają władze samorządowe.

Niestety, w ocenie prof. Jaremy nie ma szans, aby samorządy powołały je do życia. - Władze samorządowe przygotowują plany, programy działania centrów, ale nie spieszą się z ich wdrażaniem. Efekt jest taki, że dziś w Polsce działa czterdzieści kilka takich centrów. To kropla w morzu potrzeb, zważywszy, że jedno powinno działać w rejonie zamieszkanym przez 50-200 tys. mieszkańców - podkreśla.

Do tego rozmieszczenie istniejących centrów w kraju jest nierównomierne.

W województwie mazowieckim działa np. siedem, a w warmińsko- mazurskim czy wielkopolskim nie ma ich wcale. Jak tłumaczy prof. Jarema, aby centra zaczęły powstawać, muszą zostać spełnione dwa warunki. Po pierwsze - aktywność samorządu. Po drugie - finansowanie.

- Niestety, w obecnej sytuacji trudno zmotywować samorządy do realizowania nałożonych na nie zadań.

Nawet jeśli stworzą program, zawsze na końcu stwierdzają, że nie mają środków na jego realizację - relacjonuje konsultant. - Trudno nie przyznać im racji. Obecne finansowanie jest na poziomie 25-30% poniżej ponoszonych kosztów. W tej sytuacji zakłady opieki zdrowotnej nie mają szans, aby się zbilansować, a co dopiero wyjść na plus - podsumowuje profesor.

Problem mają rozstrzygnąć rozporządzenia wykonawcze Ministerstwa Zdrowia, które określą, za co ma zapłacić NFZ, a co powinny sfinansować samorządy.

Śląskie i Lubuskie mają plany

Jak poinformowała nas Magda Kociołek z biura prasowego gabinetu marszałka śląskiego, województwo przygotowało już projekt Śląskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2011-2015. Prace nad programem rozpoczęto w 2010 roku. Urząd zorganizował spotkanie robocze z samorządami powiatów na temat planów tworzenia na terenie województwa śląskiego centrów zdrowia psychicznego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH