Program szczepień nie jest zagrożony

- Polska, w porównaniu z innymi krajami, nadal ma bardzo dobry wskaźnik wyszczepialności, który świadczy o tym, że pomimo kilkukrotnego wzrostu w ostatnich latach liczby osób uchylających się od szczepień, to zjawisko wciąż stanowi margines - mówił MAREK POSOBKIEWICZ, główny inspektor sanitarny, podczas sesji "Szczepienia w systemie zdrowia publicznego" na XIII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 23-24 października 2017 r.).

Jak podkreślał Posobkiewicz, obecny poziom wyszczepialności w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień ochronnych wynosi w Polsce 95%. Taki odsetek zaszczepionych dzieci powoduje, że nadal mamy ochronę społeczną i nie musimy obawiać się, że program szczepień się załamie.

Polacy realizują kalendarz szczepień

Marek Posobkiewicz zwrócił uwagę, że mimo iż w Polsce stale rośnie liczba osób, które uchylają się od stosowania szczepień ochronnych u swojego potomstwa, to jednak obecny poziom osób zaszczepionych sprawia, że nie ma powodów do obaw. - Polska wciąż, w porównaniu z innymi krajami, ma bardzo dobry wskaźnik wyszczepialności, który świadczy o tym, że osoby uchylające się od szczepień stanowią nadal margines - zaznaczył Posobkiewicz.

Dodał też, że trzeba pamiętać, iż te pięć procent niezaszczepionych dzieci to nie są osoby, których nie zaszczepiono na wszystkie obowiązkowe choroby. Rodzice działają bowiem wybiórczo. Rezygnują z konkretnych szczepień, często po nasilających się wystąpieniach osób z ruchów antyszczepionkowych, krytykujących daną szczepionkę, a szczepią swoje pociechy na pozostałe choroby.

Eksper t zaznaczył też, że trudno zrozumieć te osoby, które uchylają się od szczepienia dzieci. - Rodzice i opiekunowie często podkreślają, że robią to w trosce o własne dzieci. Taka postawa nie tylko jest nierozważna w stosunku do własnego potomstwa, które, w jej wyniku, może ponieść poważne konsekwencje zdrowotne, ale też w stosunku do całego społeczeństwa. Szczepienia ochronne odgrywają bowiem ważną rolę w ochronie tych najsłabszych osób, które nie mogą, z racji swojego stanu zdrowia, być szczepione. Dlatego rodzice, którzy unikają szczepień własnych dzieci, postępują bardzo egoistycznie - podsumował Marek Posobkiewicz.

MZ inwestuje w profilaktykę i szczepienia

Wiceminister zdrowia Marcin Czech podkreślał natomiast, że resort stawia na profilaktykę i szczepienia ochronne. Dowodem na to ma być rozszerzenie przez MZ kalendarza szczepień ochronnych o pneumokoki.

Wiceminister zdrowia podkreślił, że udało się nie tylko zapewnić szczepienia przeciw pneumokokom, ale także rezerwę dla wszystkich dzieci. Zaznaczył ponadto, że resort zdrowia ma aktywne podejście do kalendarza szczepień ochronnych i na pewno bierze pod uwagę rozszerzenie tego kalendarza w przyszłości.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH