Program poprawi efektywność terapii

- Dzięki nowemu programowi lekowemu, wreszcie jeden z leków hormonalnych nowej generacji dostępny jest - dla pacjentów z rakiem gruczołu krokowego opornym na kastrację - jeszcze przed chemioterapią - mówi prof. PIOTR WYSOCKI, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii UJ CM, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.

Refundacją są obecnie objęte dwa leki hormonalne nowej generacji, działające u chorych z rakiem gruczołu krokowego opornym na kastrację. To abirateron, z którym mamy do czynienia już od kilku lat i enzalutamid, którego wcześniej nie mieliśmy - przypomina prof. Wysocki.

Optymalizacja leczenia

Dodaje, że dzięki zmienionemu od 1 listopada br. programowi lekowemu, jeden z tych preparatów (octan abirateronu) jest już dostępny także przed chemioterapią. Prezes PTOK podkreśla, że ta zmiana ma duże znaczenie dla chorych, u których leczenia raka gruczołu krokowego opornego na kastrację nie trzeba zaczynać od chemioterapii.

- Są to chorzy bezobjawowi, ze zmianami zlokalizowanymi przede wszystkim w układzie kostnym - tłumaczy prof. Wysocki. - U tych pacjentów można delikatnie rozpocząć leczenie, opierając się właśnie na hormonoterapii, odraczając moment wdrożenia chemioterapii.

- Nowy program lekowy daje nam więc większe możliwości w zakresie optymalizacji leczenia. Nie musimy już iść, jak dotychczas, jedną ścieżką u wszystkich chorych, a terapię możemy dobierać w zależności od sytuacji klinicznej - objawów, lokalizacji przerzutów. Octan abirateronu stosowany przed chemioterapią zdecydowanie poprawia możliwości bardziej efektywnego, a przede wszystkim lepiej tolerowanego leczenia naszych pacjentów - podkreśla prof. Piotr Wysocki.

Zaznacza, że liczba chorych z rakiem gruczołu krokowego rośnie i zaczyna przekraczać możliwości objęcia ich opieką w zakresie onkologii klinicznej. - Na wczesnym etapie raka gruczołu krokowego opornego na kastrację pacjenci są prowadzeni głównie przez urologów. Pomoc ze strony doświadczonych urologów onkologicznych byłaby więc wskazana, a możliwość stosowania przez nich leków hormonalnych nowej generacji - uzasadniona - stwierdza prof. Piotr Wysocki.

To przełom dla polskich pacjentów

- Leczenie hormonalne pozwala na uzyskanie istotnej szansy opóźnienia chemioterapii, wydłużając tym samym życie o ponad 60 miesięcy w stosunku do preparatów, które były stosowane dotychczas - mówi w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Piotr Chłosta, kierownik Katedry i Kliniki Urologii UJ CM, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

- To przełom w leczeniu chorych na raka gruczołu krokowego opornego na wytrzebienie. U mężczyzn, u których dochodzi do rozwoju choroby i przerzutów, konieczne jest zastosowanie leczenia paliatywnego, obejmującego także terapię hormonalną - dodaje prezes PTU.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH