Program już jest

Specjaliści w Śląskim Centrum Chorób Serca jeszcze w tym roku chcą rozpocząć przeszczepianie płuc u cierpiących na mukowiscydozę

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu jest jedynym ośrodkiem w Polsce, który w sposób efektywny dokonuje transplantacji płuc. Pozostałe ośrodki - w Szczecinie, Poznaniu i Warszawie, które mają licencję na wykonywanie tego typu operacji, ciągle się do nich przygotowują. Te przygotowania, zdaniem prof. Mariana Zembali, dyrektora zabrzańskiego Centrum, trwają zbyt długo.

Dlaczego tylko Zabrze? - W wielu ośrodkach są chirurdzy, którzy potrafiliby taką operację wykonać, a także bronchoskopię. Ale żeby prowadzić ten program, potrzebna jest interdyscyplinarność.

Konieczne są umiejętności: chirurgiczne od strony jamy opłucnej, kardiochirurgiczne, żeby w razie potrzeby zastosować krążenie pozaustrojowe, transplantacyjne polegające na wiedzy o lekach immunosupresyjnych. Potrzebny jest dobry anestezjolog, który ma opanowane różne techniki anestezji - tłumaczy doktor Jacek Wojarski, kardiochirurg, który od pięciu lat prowadzi nadzór nad programem transplantacji płuc w zabrzańskim SCCS.

- Sądzę, że właśnie tego brakuje innym ośrodkom - interdyscyplinarności i możliwości koordynacji pracy w jednym miejscu wielu specjalistów - dodaje dr Wojarski.

Ostrożność pulmonologów

- Rzeczywiście nasz ośrodek nie dokonał jeszcze żadnego przeszczepu płuc.

Przymierzamy się do tego już od dawna, ale jestem w tej materii bardzo ostrożnym optymistą - mówi prof. Wojciech Dyszkiewicz, szef Kliniki Torakochirurgii w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii.

- Dlaczego program przeszczepiania płuc jeszcze u nas nie ruszył? Problem jest bardzo złożony i składa się na niego wiele przyczyn. Po pierwsze brak odpowiedniej liczby dawców, ale i paradoksalnie - odpowiednio długiej listy biorców, a ona jest podstawą całego tego systemu. Po drugie ostrożność w kierowaniu chorych na transplantacje płuc wynikająca z częstszych aniżeli w przypadku innych narządów niepowodzeń wczesnych i odległych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH