Do 2025 roku liczba nowych zachorowań na raka będzie stale rosła

Multimedia

W 2008 roku liczba nowych zachorowań na choroby nowotworowe w Polsce zwiększyła się do 131 tysięcy, podczas gdy jeszcze 3 lata wcześniej było to 125,6 tysiąca przypadków. Jak wynika z prognoz, tylko w 2025 roku nowe zachorowania na raka dotkną już 180 tysięcy rodaków.

Wśród mężczyzn największym nowotworowym zabójcą jest rak płuca, gruczołu krokowego i jelita grubego.

Wśród kobiet dominuje rak piersi, jelita grubego i rak płuca. Skuteczność leczenia nowotworów złośliwych w znacznym stopniu zależy od tego, jak wcześnie są one wykrywane. A z tym w całej Polsce wciąż nie jest najlepiej. W 2008 r. na 100 tys. mieszkańców żyło z nowotworem 850 osób, ale tylko u 340 z nich był on zdiagnozowany.

Zapadalnośćzwiązana z wiekiem

Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów, średnio w całej Polsce udaje się wyleczyć z raka 42% chorych (przeżycia 5-letnie). To więcej niż przed laty, gdy skuteczność terapii nie przekraczała 30%. Najwyższy wskaźnik przeżycia dotyczy województwa mazowieckiego, gdzie średnio udaje się uratować 46% chorych. Na dalszych miejscach są takie regiony, jak Wielkopolska (45%) i Zachodniopomorskie (44%). Najwięcej chorych na raka umiera w województwie lubuskim (37%) i lubelskim (36%).

Choroby nowotworowe są tymi, w których zapadalność jest wyraźnie związana z wiekiem. Stąd coraz więcej nowych przypadków nowotworów wykrywanych w starzejącej się Europie i USA, gdzie osoby po 60. roku życia stanowią stale rosnący odsetek ludności.

Polskiej populacji też dotyczy ten trend. W 2025 r. dojdzie do ok. 180 tys. nowych przypadków zachorowań na nowotwory. Oznacza to (odnosząc dane do 2006 roku) wzrost o 43%, jeżeli chodzi o mężczyzn, i o 36% wśród kobiet. - Czyli co roku będziemy odnotowywać w Polsce o 2% przypadków nowych nowotworów więcej - mówiła podczas konferencji marcowej Rynku Zdrowia dr Urszula Wojciechowska z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii-Instytut w Warszawie.

Jak podała, nowotwór szyjki macicy to z pozoru wycofujące się schorzenie na świecie, jednak w Polsce spadek zachorowań za 20 lat nie będzie tak duży, jakiego byśmy oczekiwali. Pojawi się ok. 2400 nowych przypadków zachorowań rocznie, czyli tylko o 26% mniej niż w 2006 r. Nastąpi 50-procentowy wzrost zachorowań na nowotwory jelita grubego. W 2025 r. będziemy też notować o 58% więcej przypadków nowotworów piersi.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH