W całej Polsce jednostki samorządu terytorialnego realizują programy profilaktyczne lub przymierzają się do ich uruchomienia. Jak podkreślają eksperci, sukces takich działań zależy nie tylko od właściwej oceny problemu zdrowotnego, ale także umiejętności dotarcia do mieszkańców i przekonania ich, że warto dbać o zdrowie.

Multimedia

Z realizacji takich przedsięwzięć znane są m.in. Kielce. Miasto prowadzi cztery programy: profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), profilaktyki zakażeń meningokokowych, szczepień przeciwko grypie oraz profilaktyki zakażeń pneumokokowych.

Wszystkie cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców, ale największe wzbudza program profilaktyki zakażeń pneumokokowych.

Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom dla dzieci realizowane są od 2006 r.

Polska pyta, Kielce odpowiadają

- Co istotne, szczepione są nie tylko dzieci z grup ryzyka, ale cała populacja w grupie wiekowej do drugiego roku życia - mówi Rynkowi Zdrowia Anna Dusza-Ciechanowska z kieleckiego Urzędu Miasta.

Rezultaty: od 2007 r. w Kielcach nastąpiła znaczna, bo 60-procentowa redukcja liczby dzieci hospitalizowanych z powodu zapalenia płuc w grupie dzieci szczepionych.

Tendencja ta utrzymała się także w latach 2008-2012 (ponad 65%). W 2009 r., a następnie w latach 2010-2012 zaobserwowano wyraźne zjawisko odporności środowiskowej w grupie osób po 65. roku życia - nastąpił spadek zachorowań na zapalenie płuc o ok. 45%.

W Polsce profilaktyce pneumokokowej eksperci nadali rangę priorytetu, ale szczepienia te nie są jeszcze finansowane przez państwo.

- Zanim ta sytuacja się zmieni, miasto wzięło sprawy w swoje ręce i chce zapewnić dzieciom zamieszkałym na terenie Kielc szczepienia, które dostępne są już powszechnie w prawie wszystkich krajach europejskich - mówi Dusza-Ciechanowska.

Jak przyznaje, miasto nawet nie spodziewało się takiego sukcesu. Do urzędu docierały informacje o przypadkach przemeldowywania dzieci do Kielc, by mogły skorzystać z programu.

O szczegóły jego wprowadzenia i realizacji pytają samorządy z całej Polski.

- Od kiedy obowiązuje wymóg przekazania programu zdrowotnego do opiniowania przez Agencję Oceny Technologii Medycznych, jednostki samorządów terytorialnych potrzebują informacji, w jaki sposób przygotować program, jak przebiega proces jego wdrożenia, jak zaplanować budżet itd. - wymienia przedstawicielka kieleckiego magistratu.

1031 projektów do zrecenzowania

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH