Część administracyjno-logistyczną Ogólnopolskiego Programu Populacyjnej Aktywnej Profilaktyki Raka Szyjki Macicy finansuje Ministerstwo Zdrowia, diagnostykę na wszystkich etapach NFZ.

  • Celem programu jest zmniejszenie umieralności kobiet na raka szyjki macicy o 50% do roku 2014. Ma temu służyć stworzenie systemu umożliwiającego wieloletnie prowadzenie aktywnego skriningu tego nowotworu w oparciu o wykwalifikowaną kadrę, sprzęt specjalistyczny i bazę danych kobiet objętych programem. Cele pośrednie to wprowadzenie w całym kraju standardu postępowania diagnostycznego, unifikacja sytemu klasyfikacji, mianownictwa. Programem będą objęte kobiety w wieku 25-59 lat (ok. 8 mln), a badania przeprowadzane raz na trzy lata.
  • NFZ zapłaci, w ramach programu, za następujące świadczenia: rejestracja kobiety zgłaszającej się do programu, przeprowadzenie badania ginekologicznego, pobranie i utrwalenie materiału do badania cytologicznego, wysłanie materiału wraz z wypełnioną ankietą do pracowni diagnostycznej, edukację w zakresie prewencji nowotworu szyjki macicy, wręczenie pacjentce przez lekarza wyniku badania i decyzja co do dalszego postępowania.
    To wszystko na tzw. etapie podstawowym Programu.
  • Na tzw. etapie pogłębionej diagnostyki NFZ zobowiązuje się opłacić: wprowadzenie do baz danych, badanie kolposkopowe, ewentualną biopsję i badanie histopatologiczne, rozpoznanie, skierowanie na leczenie lub na kolejne badanie cytologiczne.
  • Program obejmuje również prowadzenie elektronicznej bazy danych badanych kobiet i wyników badań oraz komputerową archiwizację wyników i zbiorcze opracowanie danych statystycznych.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH