Dostępność analogów insulin wynika z ceny. a ta jest wyższa niż insulin konwencjonalnych, które pacjenci kupują w cenie ryczałtu (3,20 zł). z tego powodu chorzy czasami rezygnują z zakupu analogów. Krótko działające analogi są częściowo refundowane. Opakowanie zawierające 1500 jednostek takiej insuliny kosztuje w aptece do 60 zł (rozpiętość ceny zależy od marży hurtowni i aptek), podczas gdy jej pełna cena to około 160 zł.

Natomiast zupełnie nierefundowany jest dostępny na rynku długo działający analog. Za jego ampułkę, zawierającą 300 jednostek, trzeba zapłacić 70 zł.

Naukowcy dyskutują

Odpowiedź na pytanie - jak duża grupa chorych na cukrzycę wymaga leczenia analogami? - zawsze zawiera pewną dozę marketingu. Z tego tylko powodu trudno mi wypowiadać się w tej kwestii, jako konsultantowi krajowemu. W świecie medycznym toczy się poważna dyskusja na temat skuteczności leczenia analogami insulin. Wielu naukowców jest zdania, że leczenie analogami przynosi lepsze efekty. Natomiast obiektywna analiza dostępnych badań klinicznych przy użyciu uznanej za najlepszą metody Cochrane’a (patrz ramka), jak i aktualnie dostępnych publikacji, wskazuje na to, że skuteczność leczenia analogami jest porównywalna do efektu leczenia insuliną konwencjonalną. "Porównywalna", bo nadal nie ma jednoznacznych dowodów pochodzących z badań. Takie dowody pojawią się, jeśli w ciągu 15 lat zostanie poddanych obserwacjikilkatysięcy chorych na cukrzycę, leczonych różnymi metodami.
Aktualne dane mówią, że stopień ryzyka powikłań cukrzycy, w tym sercowo-naczyniowych, czy metabolicznych, zależy od stopnia wyrównania glikemii, a nie od tego, czym to wyrównanie uzyskamy.

Wygodniej, bo szybciej

Wprowadzone kilka lat temu krótko działające analogi zaczynają działać bezpośrednio po wstrzyknięciu, ponieważ szybciej przechodzą z tkanki podskórnej do krwi. Ich czas działania jest krótszy, przez co lepiej odwzorowuje warunki naturalne. Z kolei długo działające analogi insuliny utrzymują stałe stężenie hormonu we krwi. Odpowiada to lepiej temu, co dzieje się w warunkach podstawowych, bez bodźców glikemicznych.
Zastosowanie analogów insuliny przez pacjenta pozwala na zapewnienie mu większego komfortu leczenia. Chory pobierający analogi nie musi odczekiwać kilkunastu, czy kilkudziesięciu minut pomiędzy wstrzyknięciem insuliny i posiłkiem.

Najwięcejzależy od... pacjenta

Przy porównywaniu metod leczenia tradycyjnymi insulinami ludzkimi i analogami używa się stwierdzeń: "konwencjonalny" lub "nowoczesny" sposób leczenia. Uważam, że odpowiedniejsze jest użycie określenia "leczenie skuteczne" lub "leczenie mniej skuteczne". W przypadku leczenia analogami insuliny porównywalną do konwencjonalnych preparatów skuteczność można uzyskać w sposób wygodniejszy i mniej absorbujący chorego, przy mniejszym ryzyku powikłań, co wynika z redukcji częstości niedocukrzeń.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH