Konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii, profesor Jacek Szechiński, powołał wewnętrzną grupę ekspertów, która pracuje nad wydaniem oficjalnego stanowiska w sprawie poziomu leczenia pacjentów cierpiących na choroby reumatyczne. Do udziału w grupie eksperckiej zostali zaproszeni konsultanci wojewódzcy w dziedzinie reumatologii.

Poniżej wypowiedź, której na ten temat "Rynkowi Zdrowia" udzielił konsultant wojewódzki w dziedzinie reumatologii w województwie śląskim, profesor Eugeniusz Kucharz: - Choroby narządu ruchu mają istotny wymiar społeczny. Wynika to z liczby chorych w stosunku do ludności, z trwałych skutków ekonomicznych (renty, opieka, hospitalizacje i pobyty sanatoryjne) oraz z faktu, iż wbrew powszechnym mniemaniom, choroby te dotyczą przede wszystkim ludzi młodych, w wieku produkcyjnym.
W tej sytuacji znaczenia nabiera możliwość takiego leczenia tych chorych, aby długoterminowe niepożądane skutki społeczne zostały maksymalnie zmniejszone.

Planujmy działania

Postępy reumatologii w ostatnich latach doprowadziły do wprowadzenia leków, które w sposób znaczący mogą zapobiegać rozwojowi trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia narządu ruchu. Dotyczy to przede wszystkim stosowania tzw. leków biologicznych, podawanych jako główny element kompleksowej terapii niektórych zapalnych chorób reumatologicznych.
Właściwa wczesna diagnostyka i możliwość wczesnego wdrażania kompleksowej terapii może istotnie zmniejszyć odległe skutki chorób w postaci kalectwa, niezdolności do pracy, konieczności częstych hospitalizacji oraz przedwczesnej śmierci.
W tej sytuacji potrzebne są zaplanowane na wiele lat, konsekwentnie realizowane działania pozwalające na skuteczne przeciwstawianie się rozwojowi chorób reumatycznych. Dotyczy to przede wszystkim reumatoidalnego zapalenia stawów, spondyloartropatii seronegatywnych (w tym zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa i łuszczycowego zapalenia stawów) oraz młodzieńczego zapalenia stawów.

Pozorne oszczędności

Należy przestrzec przed pozornymi oszczędnościami. Pełne leczenie w początkowym okresie, właściwie dobranych chorych, pozwala na znaczące zmniejszenie późniejszych wydatków, a pełna analiza farmakologiczna wskazuje na rzeczywiste zmniejszenie wydatków pierwotnie i wtórnie wynikających z omawianych chorób, mimo zastosowania w pierwszych okresach choroby pozornie drogich leków. Wymaga to jednak innej strategii finansowania lecznictwa i całościowej analizy kosztów.
Nie bez znaczenia jest też tzw. klimat społeczny; składa się na niego stopień wiedzy o omawianych chorobach (choroby reumatyczne błędnie uważane za względnie nieszkodliwe i dotyczące wyłącznie ludzi starych) oraz preferowanie finansowania tych działań medycznych, które dają skutki widoczne w krótkim czasie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH