Ci, którzy uważają stosowanie środków antykoncepcyjnych za zło samo w sobie, nie wiedzą o czym mówią. Najbardziej popularna pigułka antykoncepcyjna jest dwuskładnikową tabletką zawierającą w swoim składzie hormony: estrogen i progestagen. Blokuje proces jajeczkowania i wytwarzanie śluzu szyjkowego.

Nie ma jajeczka, nie ma ciąży.
Nie zabijamy żadnego poczętego życia - mówi "Rynkowi Zdrowia" prof. Violetta Skrzypulec, kierownik Zakładu Profilaktyki Chorób Kobiecych, Katedra Zdrowia Kobiety Śląskiej Akademii Medycznej, konsultant wojewódzki ds. seksuologii.
Uważam, że tabletki antykoncepcyjne powinny być refundowane. Brak tej refundacji jest czymś w rodzaju selekcji kobiet na bogate i zgrabne, które stać na drogie pigułki nie powodujące skutków ubocznych oraz na kobiety biedne i grube, które muszą zadowolić się tańszymi tabletkami antykoncepcyjnymi, wpływającymi negatywnie na sylwetkę i zwiększające masę ciała.

Wiele wskazań

Dla lekarzy tabletka antykoncepcyjna jest lekiem, przy pomocy którego nie szkodzimy, ale pomagamy. Antykoncepcję stosujemy np. w przypadku nawracających torbieli czy zdiagnozowanych nienowotworowych cyst jajnika, ponieważ jest to jedyna możliwość uratowania jajnika. Przy takim postępowaniu można zablokować pracę tego narządu np. na 3 lata i zapobiec pojawianiu się kolejnych zmian chorobowych.
Tabletkę antykoncepcyjną stosujemy w obfitych krwawieniach, nieregularnych cyklach i oczywiście po zabiegach operacyjnych, np.
w przypadkach ciąży pozamacicznej. Na całym świecie zaleca się również podawanie takiej tabletki u kobiet z grupy ryzyka raka jajnika. To nieoceniona terapia antykoncepcyjna z efektem dodanym. Kiedy jajnik nie pracuje, spada możliwość pojawienia się w nim nowotworu.
W przypadkach zaburzeń hormonalnych, pigułka antykoncepcyjna jest lekiem pierwszego rzutu. My, endokrynolodzy, stosujemy pigułkę antykoncepcyjną przy nadmiernym owłosieniu, trądziku. Także jako element regulacji cyklu miesiączkowania u dziewcząt, które nierozważnie się odchudzały.

Efekt dodany

Do leczenia, nie tylko do antykoncepcji, służą niektóre wkładki domaciczne. W Polsce dobra wkładka spełniająca taką rolę jest bardzo droga, bo kosztuje około 600-700 zł, plus jeszcze założenie. Nie ma na to kontraktu i niewiele kobiet może sobie pozwolić na stosowanie tak drogiej metody antykoncepcyjnej.
Ten wewnątrzmaciczny system antykoncepcyjny zawiera hormon progesteron. Pod wpływem jego działania na błonę śluzową macicy po pewnym czasie zanikają miesiączki. Zalecamy taką wkładkę, kiedy leczona z powodu nadmiernych krwawień pacjentka nie może stosować estrogenów czy tabletek antykoncepcyjnych, bo ma chore żyły, chore serce, bądź jest obciążona ryzykiem raka piersi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH