We wszystkich nowo przyjętych krajach oraz co najmniej połowie krajów "starej piętnastki", brak firm produkujących leki oryginalne wymagające wysokich nakładów na badania. Europejskie Platformy Technologiczne działające w związku z Programem Ramowym, to świetny, oparty na doświadczeniach USA, pomysł na lepszą realizację badań i wdrożeń w medycynie i farmacji.

Istota pomysłu polega na dofinansowaniu ze środków unijnych projektów realizowanych wspólnie przez firmy farmaceutyczne i instytuty badawcze. Same Platformy nie są dofinansowywane, ale umożliwiają ścisłą współpracę nauki i przemysłu.

Najpierw dokumentacja

Teraz firmy farmaceutyczne inwestują znaczne środki w uzupełnienie dokumentacji rejestracyjnej leków produkowanych jeszcze przed akcesją. Mają na to czas do 2008 roku, dlatego ich zasoby organizacyjne i finansowe są w znacznym stopniu zaangażowane w tym przedsięwzięciu. Producenci kontynuują jednocześnie prace nad nowymi lekami generycznymi, bo bez wprowadzania kolejnych generyków na rynek obrót tych firm będzie szybko się zmniejszał.
Niektóre z firm, pomimo takich wyzwań, podejmują także prace nad innowacjami. Dla nich środki pomocowe będą znacznym ułatwieniem. Trzeba jednak zauważyć, że nasz kraj jest zainteresowany utrzymaniem dużego udziału leków generycznych na rynku, co pozwala na racjonalizowanie wydatków na leczenie. Stosując relatywnie tańsze i nadal skuteczne generyki można powstrzymywać wzrost kosztów refundacji. Można oczekiwać, że mimo wszystko ostatecznie właśnie dlatego łatwiej będzie znaleźć środki, które umożliwią wprowadzenie do lecznictwa nowych leków oryginalnych.

Mamy potencjał

Nasz kraj posiada znaczący potencjał naukowy i oferuje warunki do badań innowacyjnych na wysokim poziomie i jak sądzę te możliwości współpracy zostaną dostrzeżone także przez zagraniczne firmy wytwarzające leki. Dyskutowany Siódmy Program Ramowy stwarza nowe możliwości dla naszych ośrodków badawczych i firm farmaceutycznych. Dopiero wejście do Unii otworzyło szanse na finansowanie badań innowacyjnych, także dlatego, że Unia dofinansowuje jedynie projekty w ramach tzw. współpracy europejskiej. W takich projektach biorą udział trzy lub więcej ośrodków z różnych krajów członkowskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH