W ramach programu profilaktyki POChP badaniom spirometrycznym jest poddawanych co roku od 150 do 200 tysięcy osób z grupy ryzyka.

Przebadanie co roku 300 tysięcy palaczy dałoby w ciągu 10 lat szansę dotarcia do zdecydowanej większości osób palących tytoń po 40. roku życia.

Wyłuskać palacza

O ile palacz ze stwierdzoną obturacją oskrzeli porzuci nałóg, POChP zatrzymuje się na tym etapie, na którym została wykryta. W przeciwnym wypadku leczenie tej choroby nie jest skuteczne. Przed rokiem NFZ podjął się finansowania nie tylko badań spirometrycznych, ale również poradnictwa antynikotynowego.
Najpierw lekarz POZ w ramach tzw. porady minimalnej ma "wyłuskać" palącego papierosy i doradzić zaprzestanie palenia. Potem chorym zajmie się lekarz, który ukończył kurs poradnictwa antynikotynowego. Najczęściej są to pulmonolodzy, kardiolodzy i również lekarze rodzinni. Takie udzielanie porad i pomoc w rzuceniu palenia oraz kontrola osiągnięć pacjenta jest, jak sądzimy, lepszym rozwiązaniem niż tworzenie odrębnych poradni antynikotynowych.
Oczywiście taka porada powinna być dostępna w najmniejszym nawet mieście.
Jeśli osoba ze stwierdzoną POChP jest uzależniona od nikotyny, a z testów psychologicznych wynika, że cechuje ją wyraźna motywacja do rzucenia palenia, to taki pacjent powinien mieć refundowane leki antynikotynowe. Oczywiście trzeba zacząć od najtańszej i najprostszej nikotynowej terapii zastępczej.

Warto rozważyć

Otwarta jest kwestia komu i jak często należałoby pozwolić na skorzystanie z takiej refundacji. Badania światowe dowodzą, że średnio dopiero siódma próba rzucenia palenia jest długotrwale skuteczna. Nawet najnowocześniejsze leki działające na receptory nikotynowe lub używane w tej terapii leki przeciwdepresyjne też nie są panaceum na nałóg. Jednak wobec chorych, którzy powinni przestać palić, bo np. grożą im powikłania sercowo-naczyniowe, warto zapewne rozważać możliwość refundacji takich leków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH